UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Cd Jednak nie jest prawdą, że zniszczenia powstały na skutek działań bojowych. Rosjanie mieli zakaz bombardowania miasta. Ostrzał z artylerii był prowadzony w ograniczonym zakresie, i tylko na wprost, w celu zniszczenia gniazd oporu. Teren stoczni oraz Stare Miasto praktycznie nie było zniszczone. Dopiero w późniejszym okresie w bliżej nie wyjaśnionych okolicznościach spłonęło Stare Miasto, a następnie zostało wysadzone w powietrze, ale to już wiosną 1945 r. Rosjanom zależało na przejęciu stoczni w jak najlepszym stanie, co tez się udało. Następnie zdemontowali wszystkie urządzenia i je wywieźli. Robili to w ten sposób, że wybijali na krótszych bokach hal fabrycznych otwory, układali tory i wjeżdżał pociąg, na który po wyrwaniu suwnicami ładowali obrabiarki. Na terenie stoczni w dniu przekazania terenu Polsce, nie można było znaleźć nawet nakrętki. Zapasy węgla obliczane na 3 lata zniknęły. Ale nie zapominajmy zgodnie z prawem wojennym Rosjanie mieli prawo do pozyskania prawie całego majątku wyzwalanych miast. Dotyczyło to terenów Ziem Odzyskanych.
henryczekr