UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Autorce artykułu nie udało się niestety wydostać poza szablon narracji historycznej powtarzany od 30 lat w naszym kraju. Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie ad vocem: 1) Współautorami utraty polskich ziem na Wschodzie są Churchil i Roosvelt, którzy po prostu sprzedali Polskę Stalinowi.2) Mimo to uważam, że Polska przesunięta za Zachód jest lepszą Polską niż ta przedwojenna. Ma lepsze granice, jest jednorodna etnicznie, ma morze i góry. Za bagna Polesia dostaliśmy uprzemysłowiony teren, nawet jeśli był zdewastowany. Za Wilno i Lwów - Szczecin, Gdańsk, Wrocław.3) Znów pretensje do Ruskich, że brutalnie potraktowali zdobyte terytoria, które potem oddali Polakom. A jak mieli zgnieść niemieckiego gada? I dlaczego nie przyszli tu nam na pomoc Amerykanie, Anglicy lub dzielni Francuzi 4) Żal wypędzonych Niemców? A chcielibyśmy by tu zostali? Czy mogli by tu zostać? 5) Pretensje do odbudowujących Elbląg, że w pierwszym kroku nie odbudowali Starego Miasta i kamienicy "Pod wielbłądem" na atrakcję turystyczną? Bo to byli ludzie, którzy jak Jan Buyko wyszli z niemieckich obozów zagłady, gdzie cudem uniknęli śmierci. Podsumowując - zachęcam do trzeźwego osądu historii, a przede wszystkim bez powszechnego w tych czasach "prezentyzmu".


Anuluj