UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Z protokołu z dnia 1 grudnia 1943 roku w Teheranie z posiedzenia trzech stron uczestników Konferencji w Teheranie wynika, że tam jej uczestnicy zgodnie przyjęli postanowienie odnośnie granic Polski i jej oddania pod wpływy ZSRR. Jedynym tematem do dalszej dyskusji był wniosek Stalina, że do Polski nie zostanie włączony Królewiec wraz z obecnym obwodem. Stalin tłumaczył to tym, że ZSRR nie posiada na Bałtyku niezamarzającego portu, stąd taki postulat odnośnie Królewca. Natomiast w zasadzie uzgodniono, że Kłajpeda będzie rownież im przyznana jak też włączenie Litwy, Łotwy i Estonni do ZSRR. Konferencja w Jałcie w lutym 1945 roku praktycznie tylko potwierdziła te ustalenia z Teheranu.

Skrybek

Anuluj