UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

(. .. ) Dodajmy teraz do tej listy twórców polskiego podziemia choćby Mieczysława Niedziałkowskiego, redaktora socjalistycznej gazety "Robotnik", dodajmy, że wszyscy oni wspólnie deklarowali zamiar budowy "Polski Ludowej", dodajmy że wedle Stefana Roweckiego w początkach konspiracji "PPS ogrywał dominującą rolę polityczną i społeczną, a bezstronnie należy przyznać, że był promotorem wszelkiej myśli politycznej w Kraju", a być może przestaniemy się dziwić propagandowym kombinacjom fanatyków skrajnej prawicy. Oczywiście i niektórzy z narodowców wzięli udział w budowie konspiracji. Lecz warto pamiętać też, że, jak pisał Jerzy Lerski, późniejszy sekretarz premiera rządu na uchodźstwie, bywało, że "w swym nacjonalistycznym fanatyzmie i rasistowskiej podejrzliwości wyraźnie nie pasowali do społeczno-demokratycznych założeń ideowych, na których bazowało dowództwo i trzon Armii Krajowej". Odcinanie się skrajnej prawicy od prawdziwego dziedzictwa Polski Podziemnej dziwić więc raczej nie powinno. O wiele bardziej powinno dziwić, gdy środowiska te na dziedzictwo Polski Podziemnej się powołują.

RobertKoliński

Anuluj