UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Przywódca SZP, generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski (na zdj. po lewej), wprost przyznawał się do swoich socjalistycznych poglądów, sam zresztą wcześniej był członkiem PPS. Zaraz po utworzeniu SZP zadeklarował w rozmowie z Kazimierzem Pużakiem, swoim wieloletnim przyjacielem, że podziemna organizacja będzie się w swojej pracy kierować wytycznymi ideowymi przedstawionymi przez PPS i ludowców. Sympatykiem PPS-u był Stefan Grot-Rowecki, zastępca dowódcy SZP. "Przyszła Polska musi być czerwona, chłopsko-robotnicza. Jeśli tak miałoby być, jak było - to niech to szlag trafi!" - deklarował jesienią 1939 roku. Jego bliskim przyjacielem był inny z liderów PPS-u, cytowany wyżej Zaremba. "Moimi wrogami, jak zawsze, byli endecy, zwłaszcza ONR" - dodawał w swych wspomnieniach z roku 1939 Henryk Józewski (na zdj. , po prawej), też były PPS-owiec, który w Służbie Zwycięstwu Polski objął funkcję dowódcy okręgu warszawskiego. Przypomnijmy jeszcze może słowa Stefana Korbońskiego, który brał wówczas udział w tworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego z ramienia Stronnictwa Ludowego: "Organizacje (nacjonalistyczne) propagują ideologię oenerowską, tj. ustroju wzorującego się na faszyzmie włoskim i nie tylko antykomunistycznego, ale także przeciwnego partiom demokratycznym, poza tym skrajnie nacjonalistycznego i antysemickiego". (. .. )

RobertKoliński

Anuluj