UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Nikt Elbląga nie sprzedał Olsztynowi. W 1999 roku rządząca wówczas AWS realizując konieczną reformę administracji umożliwiającą nam wejście do Unii Europejskiej dokonała własnych zmian dostosowanych do ówczesnej sytuacji politycznej. Po pierwsze zwiększyła liczbę województw (w pierwszej wersji miało być ich 8,a potem ustalono na 12), a po drugie byłe miasta wojewódzkie starano się przydzielać do nowych uwzględniając ich predyspozycje polityczne. Wtedy Elbląg był traktowany jako bastion SLD, czy lewicy w ogóle, a tym samym włączenie go do pomorskiego osłabiłoby tam partie postsolidarnościowe, tym bardzej, że przydzielono do niego Słupsk również traktowany jako silny ośrodek lewicowy. Stąd decyzja AWS o włączeniu nas do Olsztyna. Poza tym to województwo oprócz stolicy nie posiadało dużego miasta, a Ełk tych warunków nie spełniał. Więc jakiekolwiek opinie i działania elbląskich polityków czy partii nie miały żadnego znaczenia.
Ku prawdzie