Przed kilkoma dniami w muzeum w Elblągu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt.: ”Polskie Badania Archeologiczne w Basenie Morza Śródziemnego”. Wystawa ta (eksponaty są własnością działu sztuki starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie) składa się z 222 oryginalnych eksponatów, które po raz pierwszy pokazano w elbląskim muzeum.
Eksponaty są planem pracy wykopaliskowej polskiej ekipy pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego, wybitnego badacza kultur starożytnych. Prace badawcze w Basenie Morza Śródziemnego. Rozpoczęto już w okresie międzywojennym, w latach 1937-1939 i kontynuowano po wojnie w miejscowościach: Edfu, Athribis, Aleksandria, Dabod i Deir-el-Bahari w Egipcie, jak również w Krymie w Mirmeki i Kalos Limen, w Syrii-Palmyra i w Sudanie – Faras.
Na wystawie znajdują się zabytki ruchome z Edfu: sarkofagi antropoidalne (okres: nowe państwo), fragmenty mebli egipskich naczynia alabastrowe, amulety, papirusy, astrakon, narzędzia gospodarcze, amfory oraz materiał ilustracyjny z przebiegu wykopalisk.
Mirmeki na Krymie – dawna kolonia grecka była terenem badań polskiej i radzieckiej ekipy naukowej. Polska misja była pierwszą, która otrzymała Koncesję wykopaliskową na tym terenie. Rekonstrukcje starożytnej Mirmeki obejrzeć możemy w muzeum, jak też wytwórnie wina z II wieku p.n.e. Wszystkie urządzenia przetrwały nietknięte na miejscu. Z Mirmeki pochodzą też znajdujące się na wystawie terrakotowe figurki bogów oraz bezcenna plakietka z kości z wyobrażeniem Sylena.
Tell Atrib w Egipcie była miejscem pięciu kampanii wykopaliskowych polskiej ekipy. Stanowisko to rokrocznie zasilało i zasila zbiory sztuki starożytnej w Muzeum Narodowym. Na obecnej wystawie z Tell Atrib zobaczyć możemy ceramikę z okresu koptyjskiego, hellenistycznego i ptolomejskiego, lampki oliwne oraz rzeźby terrakotowe. Fragment kolumny, pokryty pismem obrazkowym, sarkofag skrzynkowy, drewniane rzeźby bogów egipskich – pochodzą z Aleksandrii.
Wystawa gościć będzie w Elblągu przez parę najbliższych miesięcy i dobrze by było, aby młodzież obejrzała ją przed zakończeniem roku szkolnego. Materiał zgromadzony na wystawie niewątpliwie przyczyni się do lepszego poznania historii i kultury państw starożytnych.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter