Jak noszą się leśnicy? (Opowieści z lasu, odc.15)

15
19.06.2016
Jak noszą się leśnicy? (Opowieści z lasu, odc.15)
Leśnicy i ich mundury, tu podczas sadzenia Dębu Wolności w Parku Planty w 2014 r. (fot. arch. AD)
Nie zakładają tego, co im się podoba. Nie wybierają z szafy pierwszej lepszej koszuli, która ma kolor zielony. Ich strój do pracy zmienia się co kilka lat , a to, jak wyglądają i jakie ubrania noszą, zależy przede wszystkim od Ministerstwa Środowiska. To oznacza, że leśniczy z Elbląga wygląda tak samo, jak jego kolega z Supraśla, Limanowej czy z Lęborka.
- Mamy mundur codzienny, wyjściowy i terenowy. Elementy każdego z nich są dokładnie określone, od butów, przez skarpety, po spodnie, koszule, krawat i marynarkę. Chodzi o to, żebyśmy byli ubrani jednolicie – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Mundur codzienny składa się ze spodni na kant, zielonej koszuli i krawatu oraz marynarki. W mundurze galowym zamiast koszuli zielonej jest biała, tym się w zasadzie różni. Natomiast mundur terenowy to spodnie i bluza moro oraz buty terenowe. Kobiety używają spodni, ale w zasadzie noszą spódnice.
   Są również kurtki, zarówno na lato, jak i na zimę, jest również sweter i kamizelka, a także peleryny przeciwdeszczowe.
   Ale na tym mundur się nie kończy, są jeszcze czapki. Wśród nich maciejówka, a także czapka z daszkiem, którą zakłada się na zimę oraz letnia czapka z daszkiem, przysługuje również kapelusz z symbolem - gałązką modrzewia. Wszystko w kolorze oliwkowej zieleni.
   Na mundurze widoczny jest orzełek na liściu dębu. Dwa lata temu dość głośno było o pomyśle ówczesnego Ministerstwa Środowiska, które chciało usunąć ten symbol. Nie zgodzili się na to zarówno sami leśnicy, jak i związki zawodowe, niektórzy politycy, część opozycji.
   Leśnicy mają także stopnie służbowe oraz stanowiska, które określa rozporządzenie. I choć na mundurach znajdują się oznaczenia, coś w rodzaju pagonów, to nie można tego porównać do stopni, które znane są z wojska czy z policji. Najważniejszą osobą, takim "szefem wszystkich szefów", jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Od listopada ub.r. funkcję tę pełni Konrad Tomaszewski.
   Co ciekawe, nie każdy pracownik Lasów Państwowych nosi mundur.
   - Mowa tu osobach, które nie mają wykształcenia leśniczego, chodzi np. o pracowników administracji – wyjaśnia Jan Piotrowski.
   Co istotne, choć pracownicy Lasów Państwowych noszą mundury, to nie należą im się przywileje z nimi kojarzone. Powód? Lasy Państwowe są jednostką samofinansującą się.
Marta Wiloch

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
LP to nic innego jak korporacja w skład której wchodzi około 20 000 pracowników ze średnią pensją około 6000 PLN brutto, zamknięta kasta.
lisik (2016.06.19)

info

6  
  2
przecież na ich polowaniach nie dość że rzeź dzikich zwierząt to jeszcze orgia pijacka na maxa nie mówiąc o sprzedaży drzewa
(2016.06.19)

info

5  
  10
Nie każdy leśnik to myśliwy to są dwie różne profesje. Nie pisz bzdur. Co do picia to chyba sam pijesz pisząc farmazony.
do gościa (2016.06.19)
Nie każdy leśnik to myśliwy to są dwie różne profesje. Nie pisz bzdur. Co do picia to chyba sam pijesz pisząc farmazony.
do gościa (2016.06.19)

info

6  
  0
A kto dostaje zasiłek chorobowy w wysokości 100 procent? Pani autorka nie raczyła napisać, jakie to premie dostają pracownicy Lasów Państwowych, a może jakieś deputaty? Kiepska puenta artykułu pani Marto.
GajowyRobatko (2016.06.19)
wszyscy wygladają jak ofiary 20 letniej boreliozy
ksdds (2016.06.19)
@ksdds - ksdds: Prawdopodobnie część z nich ma boreliozę. Zapewne nie wiesz jak wyglądają dolegliwości chorobowe, stąd ten wpis.
koz. (2016.06.19)
@do gościa - jeżeli chodzi o pijaństwo to zdecydowany prym wiodą lekarze, prawnicy i policjanci ( żule spod sklepów mniej wypijają tygodniowo od tych profesji)
(2016.06.19)
W służbach mundurowych na chorobowym już od dawna nie ma 100% wynagrodzenia, chyba, że jest to ciąża lub L4 związane z wykonywanymi czynnościami służbowymi. Autorka artykułu mogla by choć trochę zaczerpnąć wiedzy, zanim zacznie siać jadem.
Ploterek (2016.06.19)

info

4  
  1
Sama "kadynska" brać....czyżby tylko w Kadynach byli leśnicy? ??
Gość z Kadyn (2016.06.19)

info

2  
  0