Sprawa Elbląska. Historia, która nie ma końca

16
17.07.2015
Sprawa Elbląska. Historia, która nie ma końca
Józef Olejniczak odsiedział w stalinowskim więzieniu sześć z 11 zasądzonych lat (fot. Anna Dembińska)
- Moi współtowarzysze niedoli odeszli, a ja nadal wracam myślami do tamtych wydarzeń – przyznaje Józef Olejniczak, jeden ze skazanych w sfingowanym procesie związanym z tzw. Sprawą Elbląską. W stalinowskim więzieniu odsiedział sześć z 11 zasądzonych lat. Dziś (17 lipca) pochylił głowę przed obeliskiem upamiętniającym ofiary wydarzeń 1949 r. Delegacje złożyły kwiaty, zapłonęły znicze, a trębacz odegrał "Ciszę". Cześć ich pamięci! Zobacz fotoreportaż.
W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. płonie hala nr 20 Zakładów Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu. "To sabotaż sił imperialistycznych!" – wyrokuje Urząd Bezpieczeństwa i rusza machina aresztowań. W sumie zatrzymano ok. 150 osób. Część nie miała żadnych związków z Zamechem, a ich aresztowanie miało charakter polityczny. "Nie ma ludzi niewinnych, są tylko ludzie źle przesłuchani" – te słowa Feliksa Dzierżyńskiego w czyn przekuli oprawcy z UB. W końcu  zapadają wyroki. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. - Żal mi było tych lat, to najpiękniejszy wiek, tego nie miałem – wspomina Józef Olejniczak, który odsiedział sześć z 11 zasądzonych lat. Gdy wyszedł, był przed trzydziestką. Dziś ma 89 lat i – jak przyznaje – często wraca myślami do tamtych wydarzeń. - Wszyscy moi współtowarzysze niedoli już odeszli – dodaje ze smutkiem. Od kilku lat przychodzi 17 lipca pod obelisk na Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej.
   O rocznicy stalinowskiej zbrodni pamiętają także władze miasta, parlamentarzyści, środowiska kombatancie, żołnierze, młodzież. Dziś przed obeliskiem upamiętniającym ofiary Sprawy Elbląskiej złożono kwiaty.
   - Są takie wydarzenia w historii Polski przedwojennej, ale w szczególności powojennej, o których powinniśmy pamiętać i powinniśmy je czcić. Jednym z nich jest tzw. Sprawa Elbląska – mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Myślę, że po wielu latach udawania, że nie pamiętamy, że tego nie było, czas oddać hołd tym, którzy stracili życie w wyniku niesprawiedliwych procesów. Cieszę się bardzo, że od lat przybywa elblążan, którzy uczestniczą w składaniu kwiatów pod tym obeliskiem i myślę, że będzie ich coraz więcej.
   Na badanie archiwów z czasów stalinowskich, na rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń poświęciła wiele lat elbląska dziennikarka, Grażyna Wosińska. Efektem jej pracy jest wydana w 2013 r. pierwsza książka o Sprawie Elbląskiej zatytułowana "Pożar i szpiedzy".
   - Powinniśmy o tej sprawie pamiętać, by taka sytuacja się nie powtórzyła, bo przecież nadal są rejony świata, w których rządzi komunizm i monopartia – przekonuje dziś Grażyna Wosińska. - Musimy pamiętać o tym, żeby ideologia nie zwyciężyła wartości. Nieważne są pieniądze, ważne, byśmy przestrzegali dekalogu. To takie memento dla władzy.[fotor]
   Autorka książki poświęconej Sprawie Elbląskiej cieszy się, że znajomość tej karty historii jest wśród mieszkańców Elbląga coraz większa. - To nasza historia, to wydarzenia, do których doszło tu, a nie w Warszawie czy w Poznaniu. Mam tez nadzieję, że ludzie już nie będą kojarzyć Sprawy Elbląskiej z Grudniem '70. Dotyczyła ona okresu stalinizmu, a ten pokazywał bardzo otwarcie, bez niedomówień, na czym polegał komunizm, na czym polegała ta zbrodnicza ideologia.
   Minęło 66 lat, a Sprawa Elbląska nie ma swojego końca.
   - Nie tylko dlatego, że winni tak naprawdę nie zostali ukarani – wskazuje Grażyna Wosińska. - Jeden ze skazanych za szpiegostwo, Tadeusz Słomiński, nadal w świetle prawa jest agentem wywiadu – mimo że jego rzekomy szef siatki szpiegowskiej został uniewinniony w 1999 roku. Pogrobowe UB trwa nadal...
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jest Instytut Pamięci Narodowej.
(2015.07.17)

info

1  
  0
.. .a moim zdaniem szkoda, że takie uroczystości mają miejsce w godzina jak inni pracują!
c.ieciorka (2015.07.17)

info

17  
  0
również uważam, że takie uroczystości powinny być po 16 kiedy ludzie po pracy z honorem i godnością oddaliby cześć pamięci TYM, którzy niewinnie oddali ofiarę. ..
elblążankazwyboru (2015.07.17)

info

12  
  0
Wyróżniający się ubiorem pan Hajdukowski, naprawdę chce zostać senatorem? A "przyszłego posła"Wilka nie było? Tak naprawdę to frekwencję robią dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli. I żadne inne godziny popołudniowe tego nie zmienią, przynajmniej młodzi ludzie czegoś się na takich uroczystościach dowiedzą.
klik (2015.07.17)
Zastanawiam się nad tym, czemu żołnierze w Elblągu nie posiadają mundurów galowych? Wszędzie występują w polowych i to jeszcze nie potrafią dobrze ich na sobie naciągnąć jak to widać na zdjęciu do artykułu. Przecież to jakaś porażka.
sart (2015.07.17)
Dzieci ? Młodzież ? Pod opieką nauczycieli ??... Są wakacje !
Pupil567 (2015.07.17)
A tak dla wyrównania, ,szans, ,. .. w ciagu 5 lat wojny zginęło 6 milionów Polaków, a podczas 3 lat, ,solidarnej i sprawiedliwej, ,pozbylismy się 3 milionów młodych, energicznych i wykształconych ludzi. Kto to osądzi? Ta sama ekipa, ,prawych i sprawiedliwych, ,skutecznie uniemożliwiła postawienie drobnej tablicy dla tych, ,co to bez grobu i pamięci, ,200 000 POLAKÓW na Kresach. Wujce, Kowale, KUL podlizują się wstrętnym UPOWCOM, a nawet arcykapłan Szeptycki ( neofita narodowy) święcacy SS Galicien złożoną z ukraińskich członków UPA i ONU ma być wyniesiony na ołtarze. .. .- Prymas Tysiąclecia dwukrotnie zgłaszał protest! Zastanówcie się gdzie jest ta oś zła! Może jednak nie w Rosji?
(2015.07.17)

info

5  
  0
A tak co do czasu uroczystości. .. urzędniki pracują, a po południu to ich nic nie obchodzi. .. .patrz ubiór ludzi chcacych zostać posłami i sentorami! Watpie w szczerość takich wystapień, to tylko lans przed wyborami. Co było do udowodnienia!
(2015.07.17)

info

2  
  0
elbląskie sądy mają do dziś problem ze sprawiedliwością, jakby stalinowskie pokłosie. .. ..
(2015.07.18)

info

0  
  0
sprawa Elbląska Historia,
Sprawa (2015.07.18)

info

0  
  0