– Jeśli chodzi o informatykę, to rzeczywiście po raz pierwszy tak się zdarzyło, bo do tej pory na ogół największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki, które oferował Instytut Ekonomiczny, czyli administracja i ekonomia. Teraz liderem jest informatyka – mówi prorektor PWSZ prof. Cezary Orlikowski.
Zastrzega, że są to wstępne dane. – Dopiero po 25 lipca, kiedy wszyscy kandydaci doniosą dokumenty i na tej podstawie otrzymają informację o przyjęciu, będziemy wiedzieli, ilu tak naprawdę będziemy mieli studentów – dodaje Cezary Orlikowski. – Na razie możemy mówić o zarejestrowanych. Aczkolwiek, jeżeli porównujemy te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego czy poprzednich lat, wyraźnie widać, że informatyka wybija się na czoło.
Portal gazeta.pl pisze o najbardziej obleganych kierunkach na największych polskich uczelniach wyższych.
Na Uniwersytecie Warszawskim największym zainteresowaniem cieszyły się ekonomia oraz finanse i rachunkowość, także prawo i filologia angielska. Natomiast najwięcej chętnych na jedno miejsce przyciągnęły lingwistyka stosowana i orientalistyka. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego były to finanse i rachunkowość, weterynaria i logistyka.
W Krakowie najczęściej wybieranymi kierunkami były medycyna, języki obce, dietetyka i weterynaria, wśród kierunków technicznych – gospodarka przestrzenna, budownictwo i inżynieria biomedyczna.
Więcej o najbardziej obleganych kierunkach.