Pfau urodził się w Elblągu w 1935 roku. Dwanaście lat później musiał stąd wyjechać, lecz nie pozbył się miłości do swego miasta. Przez wiele lat, wspierany przez żonę Ilse, przypomina historię miasta, kolekcjonuje związane z nim przedmioty. Zgromadził ciekawe kolekcje, napisał wiele artykułów i katalogów, przygotował wystawy. Aktywnie udziela się w klubie, zrzeszającym elblążan, głównie byłych mieszkańców Pangritz-Kolonie, czyli dzisiejszej Zawady. Stara się co roku odwiedzić Elbląg i działa na rzecz zbliżenia jego byłych i obecnych mieszkańców. Szczególnie zaś łączy historyczne pasje z zawodowymi umiejętnościami stolarstwa i snycerki. Wiele przykładów znaleźć można w elbląskim muzeum, gdzie wykonane przez niego makiety i modele statków pomagają w uczeniu historii młodego pokolenia elblążan. Tym razem, wykorzystując drewno dwustuletniej lipy, zrobił kilkunastometrowej powierzchni makietę Elbląga według planu z 1635 roku.
Makieta, którą Hans-Joachim Pfau wykonał i postanowił przekazać, jest dziełem wspólnym, bo finansowo wsparło go grono dawnych elblążan. [fotor]
Uroczyste przekazanie makiety odbędzie się w obecności kilkudziesięcioosobowej grupy byłych mieszkańców miasta, będących tu na specjalnie przygotowanej wycieczce. Będzie też przedstawiciel dyplomatyczny, konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku. W imieniu władz Elbląga dar przyjmie Marek Bojarski. Swe uczestnictwo zapowiedziała też wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Anna Wasilewska. Opiekę nad makietą sprawowało będzie Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.
Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. Uświetni je występ kwintetu dętego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji MAH
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter