Mobbing. Gdzie sięgają granice bezradności?

19
23.05.2013
Mobbing. Gdzie sięgają granice bezradności?
Ofiarami agresji i mobbingu padają coraz częściej dzieci w szkołach.
Poniżanie, ośmieszanie, zaniżanie samooceny. Uporczywe i długotrwałe znęcanie się. Tak definiuje się mobbing, zjawisko w polskim prawodawstwie stosunkowo nowe, ale występujące w różnych środowiskach od dawna. W naszym kraju ofiarami mobbingu pada jedna czwarta pracowników. Rocznie do sądów trafia jednak zaledwie ok. 500 spraw. Ofiarami mobbingu padają dorośli, ale coraz częściej i dzieci w szkołach. Walka z tą formą patologii nie jest łatwa.
Dziś (23 maja) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Mobbing w szkole, mobbing w pracy – granice bezradności" zorganizowana przez Instytut Pedagogiczno-Językowy PWSZ. Definiowano pojęcie, wskazywano na jego objawy i skutki oraz sposoby zwalczania.
   - Mobbing w Polsce, w świadomości społecznej, funkcjonuje od niedawna, co nie znaczy, że to zjawisko nowe – mówił dr hab. Cezary Orlikowski, prorektor ds. kształcenia w PWSZ w Elblągu. – Teraz po prostu jest badane, dyskutowane i podejmowane są próby rozwiązania tego problemu. Mobbing występuje na linii pracownik-szef, ale pojawia się także wszędzie tam, gdzie występują zależności pomiędzy ludźmi np. uczeń-nauczyciel, rodzic-dziecko itp. „Granice bezradności” – ten podtytuł budzi niepokóji, ale i rodzi zainteresowanie – jak zapobiegać mobbingowi?
   
   Mam swoją godność!
   O naruszaniu zasady poszanowania godności pracownika i jego prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy mówiła dr Joanna Unterschutz (wykładowca w PWSZ w Elblągu oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni): - Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy określone w przepisach BHP, ale ma również troszczyć się o bezpieczeństwo psychiczne. Ma stworzyć atmosferę życzliwości i szacunku. Chodzi o komfort pracy, ale i aspekt ekonomiczny. Po prostu, pracownik dobrze traktowany jest bardziej efektywny, mniej choruje.
   A jak zwalczać zjawisko mobbingu? Możliwości określa Kodeks Pracy, ale niektórych zachowań dotyczą także przepisy Kodeksu Cywilnego czy Karnego: naruszanie dóbr osobistych, pomówienia, znęcanie się nad osobą pozostającą w zależności, naruszanie nietykalności cielesnej, czy dookreślone niedawno zjawisko stalkingu.
   - Pracownik może domagać się odszkodowania od pracodawcy na drodze sądowej – wyjaśniała dr Joanna Unterschutz. – Ale nie sam fakt bycia ofiarą mobbingu stanowi podstawę do wszczęcia postępowania. Pracownik musi udowodnić, że ze względu na destrukcyjne zachowanie pracodawcy zmuszony był rozwiązać umowę o pracę bądź doznał uszczerbku na zdrowiu. To pracownik musi udowodnić, że był mobbingowany, że stracił zdrowie, a to nie jest łatwe. Średnio rocznie do sądów trafia ok. 500 spraw o mobbing. To nie jest optymistyczny wynik biorąc pod uwagę, że według badań, mobbingowanych w Polsce jest 26 proc. pracowników.
   
   Udręczona dusza
   To, że osoby, które doświadczyły mobbingu ze strony szefa, współpracowników, kolegów ze szkoły (są też przypadki znęcania się na linii uczeń-nauczyciel, nauczyciel-uczeń, rodzic-dziecko i inne) , nie chcą bądź nie mogą mówić o swoich przeżyciach wynika ze stresu pourazowego. O tym, jak poważne jest to zjawisko mówiła dr Alina Chyczewska z PWSZ: - Ofiary mobbingu są w takim samym stanie psychicznym, jak ofiary gwałtu, napadu, ataku terrorystycznego. Powód? Doświadczyły czego „ponadto” co człowiek jest w stanie znieść.
   Wynotowane z wykładu objawy stresu pourazowego:
   Wtargnięcia – bez względu na to, czy upłynął rok, czy pół roku od szkodliwych działań, w psychice pojawiają się tzw. flesze sytuacji urazowej. Człowiek nad tym nie panuje, a obrazom towarzyszą takie same emocje.
   Unikanie – człowiek ucieka od innych, unika rozmów i myśli, które mogą mu przypominać wydarzenia traumatyczne. Ofiary mobbingu wolą „oglądać świat zza szyby”. Jeśli takie wydarzenia pojawiły się w dzieciństwie (znęcanie w grupie rówieśniczej) to osoba dorosła nie jest w stanie planować przyszłości, nie przejmuje inicjatywy, nie planuje. Często wierzy natomiast we wróżby czy zbawienną moc talizmanów.
   Nadmierne pobudzenie – mimo, że mobbera już dawno nie ma w pobliżu, ofiara żyje ciągle w lęku.
   - Ofiary mobbingu żyją latami w napięciu i poczuciu zagrożenia – mówiła dr Chyczewska. – To powoduje zaburzenia snu, problemy z koncentracją, niekontrolowane wybuchy. Te osoby są najczęściej nieleczone – zauważyła prelegentka. – Pozostają w odrętwieniu do życia, pozbawione połowy doświadczeń i aktywności. Na zawsze. Często sięgają po alkohol, narkotyki, mają stany depresyjne, zdarzają się próby samobójcze.
   [fotoc]
   Mobbing w pracy, mobbing w szkole
   Podczas dzisiejszej konferencji poruszane były problemy mobbingu w pracy, ale i w szkole (o mobbingu w środowisku nauczycieli mówił prof. nadz. Tomáš Čech z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który przeprowadził badania na grupie ponad 5 tysięcy pedagogów). Wskazywano, że mobbing dotyczy nie tylko dorosłych.
   Między zjawiskiem mobbingu w pracy i mobbingu w szkole występuje wiele różnic, ale też i wiele podobieństw. Wspólne jest niewątpliwie – doświadczanie bezradności przez ofiarę. Ta bezradność przybiera różne formy: między innymi wobec instytucji, wobec prawa, a nawet wobec oddziaływań terapeutycznych, czy pomocy psychologicznej, które wobec traumatycznych przeżyć ofiary mobbingu są często mało skuteczne.
   Bezradność wobec instytucji oznacza, że ofiara mobbingu najczęściej, a w zasadzie prawie zawsze musi opuścić miejsce pracy, uczeń zaś zwykle zmienia szkołę. Bezradność wobec prawa oznacza, że walka w sądzie jest tylko niewątpliwą, dodatkową traumą dla ofiary mobbingu, a jej skuteczność wiąże się z dużym znakiem zapytania. Bezradność ofiar mobbingu przejawia się również na innych polach.
   Celem tej konferencji była próba podjęcia refleksji teoretycznej i analizy wyników badań nad zjawiskiem mobbingu w szkole i mobbingu w pracy, szczególnie właśnie w aspekcie bezradności ich ofiar.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
„ Wyobrażam sobie, jak cudnie wulgarna jesteś w łóżku” - pisał policjant do młodej jeleniogórzanki. Czy był to stalking? Według śledczych nie. Prokuratura umorzyła postępowanie wobec oficera jeleniogórskiej policji. Policjant, według śledczych nie dopuścił się stalkingu, choć wysyłał młodej jeleniogórzance niedwuznaczne wiadomości na portalu społecznościowym. Pisał do niej: „ Jesteś zaj. .. stą d. .. pą, wiem to od kumpla, który miał przyjemność być z Tobą, kochać się” , „ Zawsze miałem na Ciebie ochotę” , „ Wyobrażam sobie, jak cudnie wulgarna jesteś w łóżku” , „ Chciałbym spotkać się z Tobą za kasę” . Pracujący obecnie w komendzie w Bolesławcu były naczelnik wydziału kryminalnego jeleniogórskiej policji przyznał się do wysyłania wiadomości, ale miała to być jego działalność operacyjna. Jaka? Tego już ani on, ani prokuratura nie ujawniają zasłaniając się tajemnicą. Kobieta sama namierzyła komputer, z którego otrzymywała wiadomości. Okazało się, że to maszyna stojąca w jeleniogórskiej komendzie. Nie zgadza się z decyzją prokuratury i odwołała się do sądu. wszystko zalezy kto pisze lub mowi
kolopiu (2013.05.23)

info

0  
  0
Mobbing to jedno z narzędzi wychowawczych gorszej (biedniejszej) części społeczeństwa w kapitalizmie. Społeczeństwo które w "komunie" zaznało ludzkiego traktowania nie jest w stanie pojąć olbrzymiego potencjału "wychowawczego" tej formy dyskryminacji obywatela. System który ze względów ideologicznych praktycznie bezkarnie może blokować milionom ludzi dostęp do legalnego zarabiania na życie, tłamsi z pomocą mobbingu jednostki zbyt samodzielne niezależne i kreatywne lu niewygodne praktycznie bez konsekwencji prawnych. Ta forma dyskryminacji jest nie do udowodnienia w kapitalistyczno-korporacyjnym totalitarnym systemie społecznym. Mobbing znakomicie funkcjonuje we wszystkich dziedzinach polskiego życia społeczno-gospodarczego nie wyłączając biznesu i jest czynnie wspierany przez skorumpowany aparat państwowy począwszy od instytucji tworzących prawo po aparat fiskalno-skarbowy.
(2013.05.23)
brawo dla przedmówcy
(2013.05.23)

info

0  
  0
fakt, nic się nie zmienia od lat, oprócz nazewnictwa.
(2013.05.23)

info

0  
  0
W pracy to macie moping, a nie mobbing! :)
D. Washington (2013.05.23)

info

0  
  0
mobing. .. tylko w patrex !
PRACOWNIK 112 (2013.05.23)

info

0  
  0
a czy email od pracodawcy z okazji dnia nauczyciela z artykułem ''Jak ukarać nauczyciela'' jest mobbingiem????
(2013.05.23)

info

0  
  0
A totala głupota w alstomie
Czytelnik_MOBI_74958 (2013.05.23)

info

0  
  0
zapraszam wszystkich chetnych ktorzy pragna doznac wrazen spowodowanych mobbingiem a nazywajac to poludzku CHAMSTWEM ze strony przelozonych, zapraszam do Nowiny 38 firma BLACK & WHITEstyle-"rozkosz duchowa i cielesna"
(2013.05.24)

info

0  
  0
http://m.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D2Qlkr4mYKM4&h=BAQHoQuS-&s=1 zachecam do ogladania
Czytelnik_MOBI_55247 (2013.05.24)

info

0  
  0