Targi w Karczowiskach Górnych są przedsięwzięciem promującym tradycyjną, ekologiczną żywność oraz folklor. Z uwagi na niską świadomość społeczeństwa i niedocenioną wartość miodu, organizatorzy starają się możliwie w jak najefektowniejszy sposób podzielić się tą wiedzą. Praca pszczelarza, a dawniej bartnika, jest zajęciem bardzo niedocenianym. Jak wiadomo produkty pszczele stosowane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym a także kosmetycznym. Miód ma również doskonałe walory odżywcze. W ostatnich latach obserwujemy znaczne zainteresowanie pozostałymi produktami pszczelimi. Już nie tylko miód znajduje swoich nabywców, ale także pyłek kwiatowy, pierzga i propolis. Z wosku pszczelarze wyrabiają bogaty asortyment, np. ozdobne świeczki. Trwają także badania jadu pszczelego, celem uzyskania jego leczniczych właściwości. Wszystko to związane jest z ogólnoświatowa modą na produkty ekologiczne i zdrowy tryb życia. Idea apiterapii przestała być pustym hasłem dla społeczeństwa. Leczenie i wspomaganie leczenia farmakologicznego produktami pszczelimi ma swoich licznych zwolenników. Powyższe przesłanki skłoniły organizatorów do zorganizowania dwudniowej imprezy przedstawiającej tradycyjne pszczelarstwo jako rzemiosło i źródło szerokiego wachlarza naturalnych produktów.
Podczas targów jak co roku będą miały miejsce interesujące wydarzenia sceniczne. W sobotę (6 sierpnia) wystąpi Gdańska Kapela Promenadowa. Natomiast w niedzielę (7 sierpnia) odbędzie się konkurs zespołów folklorystycznych, w którym wystąpią Warmianki Sępopolskie, Ton-Lira z Braniewa, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowa z Dąbrzyna, Tęcza Warmii z Braniewa, Kraszewianki, Antonówki z Małdyt, Dybzaki, Zespół Ludowy Wrzos, Nadwiślanie z Komorowa Żuławskiego oraz Pasłęczanie. Inne atrakcje to: pokaz bartnictwa, pokaz miodobrania z degustacją świeżego miodu, pokaz tworzenia świec według tradycyjnej metody sprzed 150 lat, prezentacja skansenu pszczelarskiego w Karczowiskach oraz wiele konkursów dla dzieci i dorosłych.
Będzie także możliwość konchowania uszu czyli oczyszczania ich za pomocą świec z wosku a także dobór miodu do stanu zdrowia. Wszystkie te atrakcje pozwolą elblążanom i mieszkańcom okolicznych gmin miło i ciekawie spędzić czas.
Impreza odbędzie się w sobotę w godzinach 10 - 18, w niedzielę w godz. 9 - 17.
IX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności odbywają się pod patronatem prezydenta miasta Elbląg oraz wójta Gminy Gronowo Elbląskie. Organizatorami imprezy są tradycyjnie P.P.H.U „ NEKTAR” Cecylia i Waldemar Badeńscy, producenci miodów naturalnych oraz P.P.H.U Tomasz Łysoń z Sułkowic.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter