UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Cd Jednak nie jest prawdą, że zniszczenia powstały na skutek działań bojowych. Rosjanie mieli zakaz bombardowania miasta. Ostrzał z artylerii był prowadzony w ograniczonym zakresie, i tylko na wprost, w celu zniszczenia gniazd oporu. Teren stoczni oraz Stare Miasto praktycznie nie było zniszczone. Dopiero w późniejszym okresie w bliżej nie wyjaśnionych okolicznościach spłonęło Stare Miasto, a następnie zostało wysadzone w powietrze, ale to już wiosną 1945 r. Rosjanom zależało na przejęciu stoczni w jak najlepszym stanie, co tez się udało. Następnie zdemontowali wszystkie urządzenia i je wywieźli. Robili to w ten sposób, że wybijali na krótszych bokach hal fabrycznych otwory, układali tory i wjeżdżał pociąg, na który po wyrwaniu suwnicami ładowali obrabiarki. Na terenie stoczni w dniu przekazania terenu Polsce, nie można było znaleźć nawet nakrętki. Zapasy węgla obliczane na 3 lata zniknęły. Ale nie zapominajmy zgodnie z prawem wojennym Rosjanie mieli prawo do pozyskania prawie całego majątku wyzwalanych miast. Dotyczyło to terenów Ziem Odzyskanych.

henryczekr