Uwaga na groźny wirus rozsyłany przez e-mail

14
13.02.2009
Policja ostrzega przed otwieraniem poczty internetowej z wiadomością typu: „Cześć, wydaje mi się, że chyba mam twoje stare zdjęcie. Czy to ty?”. Gdy nieświadomy zagrożenia użytkownik serwisu klika na zdjęcie, na jego komputerze instaluje się niebezpieczny wirus.
Pół miliona internautów w ciągu dwóch dni dostało tego niewykrywalnego wirusa. Otwarcie pliku uruchamia uśpionego szpiega, który przejmuje kontrolę nad komputerem. Intruz kopiuje hasła, kody i wszystkie sekretne dane. Wirus został wykryty przez patrol internetowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, gdy na jednym z popularnych towarzyskich portali internetowych ktoś założył 20 fikcyjnych kont, z których rozsyłał do internautów wiadomości typu: „Cześć, wydaje mi się, że chyba mam twoje stare zdjęcie. Czy to ty?”. Gdy nieświadomy zagrożenia użytkownik serwisu klikał na zdjęcie, na jego komputerze instalował się niebezpieczny wirus. Ten niewykrywalny przez programy antywirusowe „robal” czeka w uśpieniu na zdalne instrukcje nieznanego operatora. W wybranym przez niego momencie może przejąć kontrolę nad komputerem, sczytując hasła, kody i inne poufne dane. Policyjny patrol internetowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wyśledził w sieci miejsca, gdzie znajdowały się komputery wykorzystywane w tym procederze. Trop wiódł do Wasilkowa koło Białegostoku i Rzeszowa. W Wasilkowie policjanci zabezpieczyli dwa komputery, dwa twarde dyski i kilkadziesiąt płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Białostoccy policjanci poprosili o pomoc funkcjonariuszy z Rzeszowa - oni zabezpieczyli z kolei cztery komputery i sześć dysków twardych. Policjanci ustalają, czy właściciele zabezpieczonego sprzętu brali udział w tym procederze, czy też stali się ofiarami przestępców. Policja apeluje: „jeżeli otrzymujemy wiadomość od nieznanej osoby lub firmy, nie ulegajmy pokusie i ciekawości, klikając na zawarte w poczcie załącznik lub linki. Nieświadomi narażamy się na infekcję całego systemu i utratę sekretnych informacji o nas i naszych kontach. Kradzież naszej tożsamości umożliwia przestępcom zaciąganie na nasze konto zobowiązań finansowych, a nawet towarzyskich. Przy sieci bezprzewodowej pamiętajmy o jej zabezpieczeniu przed dostępem obcych.” Źródło: Komenda Główna Policji
oprac. MK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pol miliona uzytkownikow lamiacych podstawowa zasade uzytkowania internetu. ..
Mincek (2009.02.13)

info

0  
  0
I miliony użytkowników łamiących podstawowe zasady ortografii.
o! (2009.02.13)

info

0  
  0
To nam sie Mincek wykazal. .. Lepiej Ci idzie organizacja zlotow Renowek :D
(2009.02.13)

info

0  
  0
A co jest "wirus komputerowy"??
Linux user (2009.02.13)

info

0  
  0
Wy spójrzcie najpierw na swoją pisownię a później innych pouczajcie, głąby.
(2009.02.13)

info

0  
  0
Mincek napisał tylko bez polskich znaków diakrytycznych, więc gdzie tu błędy ortograficzne? Taka pisownia w necie jest dopuszczalna, a jeszcze do niedawna była wręcz wymagana jako wyróżnik netykiety :-)
bad (2009.02.13)

info

0  
  0
Pracuje na Poczcie Polskiej i doszedł do mnie taki email, i kliknęłam, co teraz będzie
Smutna pocztówka (2009.02.13)

info

0  
  0
Nie ma błędów ortograficznych, bo zostały poprawione.
o! (2009.02.13)

info

0  
  0
do Smutna Pocztówka zwolnią cię z Poczty, trzeba było nie klikać.
fan rego (2009.02.13)

info

0  
  0
No bardzo dziękujemy. Na pewno się przyda chociaż nie wydaje mi się żeby to dotyczyło Nas zwykłych ludzi. To tyczy się raczej ludzi pracujących w jakiś korporacjach obracającymi pieniędzmi. Chyba że ten "człowiek" chciał zrobić kawał kolegą, i gdy mu się to spodobało zaczął rozsyłać to do wszystkich. .. tacy ludzie albo mszczą się na innych za swoją głupotę lub są nastolatkami rządnych "przygody". Poczekamy aż do drzwi zawitają Ludzie z czarnym napisem na zielonym tle i ładną czapeczką z orzełkiem; ). Pozdrawiam.
Dobrej Myśli (2009.02.13)

info

0  
  0