Nie kończy się

13
25.07.2025
Nie kończy się
fot. Anna Dembińska
Nowa wystawa "Nie kończy się", którą w czwartek (24 lipca) otwarto w Galerii EL łączy dwa światy: obrazy, obiekty i instalacje Łukasza Dziedzica oraz teksty i dźwięk Justyny Tomskiej. Wybrzmiewa w niej opowieść o pamięci rodzinnej, ale i pamięci historycznej. Zdjęcia.

Kuratorką wystawy jest Emilia Orzechowska, dyrektorka Galerii EL.

- Ten projekt otwiera nowy, wystawienniczy cykl kuratorski pt. „Czytelny obraz”, którego jestem autorką. Dość ryzykownie, ale pojęłam to wyzwanie. Wymyśliłam formę wystawy, która jest zaproszeniem i połączeniem artystki wizualnej z osobą twórczą, zajmującą się słowem oraz literaturą. Justyna reprezentuje słowo, jest poetką, autorką tekstów teatralnych, natomiast Łukasz sztuki wizualne. Zamysł jest taki, aby słowo miało tutaj swoją materialność – mówiła podczas wernisażu Emilia Orzechowska.

Oprócz dialogu, między artystami był również drobny spór: od czego ich współpraca się zaczęła.

- Uważam, że zaczęło się od mojej historii rodzinnej, ale Łukasz ma swoją historię i według niego, to od niej właśnie rozpoczęła się nasza wspólna praca. Przez całe dzieciństwo słyszałam opowieść rodzinną, w której jednak jest dużo luk. Okazało się, że są one czymś ważnym w kontekście tej wystawy i w kontekście historii osobistych. Nabierają one znaczenia, kiedy zaczyna się pracować z nimi, wypełniając brakujące kawałki używając wyobraźni. Moi przodkowie zostali przez drugą wojnę światową w Rosji, potem wywędrowali z armią gen. Andersa do Afryki, gdzie mieszkali przez wiele lat. Właśnie Afryka stała się miejscem wspólnym naszej wystawy, ponieważ to jest temat, który również Łukasz wykorzystuje twórczo w swoich pracach – wyjaśniała Justyna Tomska.

Jak czytamy w opisie wystawy, celem cyklu „Czytelny obraz” jest stworzenie przestrzeni, w której obraz i słowo funkcjonują na równych prawach, uzupełniając się i wchodząc w dynamiczny, twórczy dialog. "Czytelny Obraz" to eksperyment kuratorski, który zakłada symbiotyczność i spójność ekspozycji – tekst nie tylko towarzyszy obrazom, ale również materializuje się w przestrzeni wystawy, stając się jej integralną częścią.

Wystawę możemy oglądać w Galerii EL do 7 września br.

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
''Nie kończy się''..... no trudno
(2025.07.25)
Piękna wystawa. Profesjonalne wrażliwe malarstwo. Gratuluję.
(2025.07.25)

info

4  
  6
Byle zaprawa się nie skończyła, takie życie.
(2025.07.25)
dziwna, zupełnie bezużyteczna wystawa tęczowa
(2025.07.25)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i całe watch dogs co było w galerii el totalne nieporozumienie polityczne, dobrze że mnie nie było.... to przeciwnicy są normalności, nie popierac
(2025.07.25)

info

3  
  2
patroni medialni: OKO. press, ngo. pl, Nowa Polszcza - wszystko mówi za siebie co to za impreza była całe te watch dgos - msakra. dobrze że nawrocki wygrał
(2025.07.25)
No, może choć jakaś kiełbasa darmowa będzie na piknikach. No pilnujcie okruchów spadających ze stołów tłustych kotów.
(2025.07.25)
"dziwna, zupełnie bezużyteczna wystawa tęczowa" - Bo wystawa popiersi kaczki, to byłoby już to!
(2025.07.25)
jaha, kaczki, kaczory, kaczuszki, rere kumkum re kum kum ideał wszystko w barwach PIS; )
(2025.07.25)

info

0  
  1
Byłem. Widziałem. Nie komentuję tego co widziałem bo odbiór jest indywidualny... A co do oglądaczy i sponsorów gdybym zrobił kupę w rogu patrzyli by byliby pełni zachwytu.
(2025.07.25)