O początkach polskiego Elbląga po wojnie

27
Dzisiaj
07:48
O początkach polskiego Elbląga po wojnie
W czwartek, 27 lutego, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się promocja książki dr. Arkadiusza Wełniaka „I wtedy przyszli Polacy. Ludność miasta i powiatu Elbląg w latach 1945-50”. To opowieść o trudnych początkach, integracji różnych grup społecznych oraz budowie nowego życia w zniszczonym i wyludnionym powojennym Elblągu.

To obowiązkowa lektura dla pasjonatów historii, badaczy procesów migracyjnych oraz wszystkich, którzy pragną zrozumieć, jak rodziło się współczesne społeczeństwo na Ziemiach Odzyskanych. Książka dostarcza wiedzy, wzruszeń i inspiracji, pozwalając lepiej poznać i zrozumieć powojenną Polskę. Powstała na podstawie rozprawy doktorskiej, którą Arkadiusz Wełniak napisał pod kierunkiem prof. Marka Stażewskiego i obronił w roku 2022 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

O początkach polskiego Elbląga po wojnie

Autor opublikował m.in. w Roczniku Elbląskim" kilka obszernych artykułów poświęconych problematyce elbląskiej bezpośrednio po wojnie, wysiedleniom ludności niemieckiej, weryfikacji narodowościowej tzw. polskiej ludności rodzimej, reemigrantom polskim w Elblągu. Był też dwukrotnie gościem kawiarenki Clio w Elblągu.

- Na podstawie informacji wydawcy egzemplarz waży prawie 1,4 kg i liczy ogółem 592 strony, w tym kilkadziesiąt stron ilustracyjnych, obszerny indeks osobowy i geograficzny. 23 lata (z przerwami na dzieci) mojego zbierania materiałów, weryfikacji źródeł, wygładzania, uzupełniania i składania tego w całość - więc puchło przez lata i musi trochę ważyć. Książki będą od poniedziałku dostępne w sprzedaży przez Wydawnictwo Region, na pięciu spotkaniach promocyjnych i pewnie w kilku innych miejscach. Tak czy tak jestem szczęśliwy, że finał jest taki a nie inny. Dziękuję Jarkowi, Wydawnictwu i Wszystkim którzy mieli swój wkład w końcowym etapie powstania tego opasłego tomiska - napisał Arkadiusz Wełniak w swoich mediach społecznościowych.

Spotkanie z dr. Arkadiuszem Wełniakiem odbędzie się w czwartek, 27 lutego o godz. 17.30 w sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu. Wstęp wolny, będzie możliwość kupienia książki.

 

Organizatorem spotkania jest Wydawnictwo Region Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Patronat medialny nad książką sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Polski Elbląg a nie, ,Dawno temu w Elblągu" a czytamy o niemieckim Elbingu. Nie ma sensu zjednywać niemiecki Elbing do polskiego Elbląga. Teren ten sam, historia miasta znana ale Elbing to nie Elbląg.
(2025.02.24)
Nie, miasto to właśnie teren, ulice, budynki. A ludzie są tylko chwilowo. Wczoraj Niemcy, dziś Polacy, a jutro nikt tego nie wie
(2025.02.24)
Tak może być ale nie należy się indentyfikować nam elblążanom z niemieckim Elbingiem ani kulturowo ani narodowościowo co czasami ma się wrażenie że niemiecki Elbing to jednak polska spuścizna.
(2025.02.24)
Elbing był niemiecki, Elbląg był polski, teraz jest Elblong pisowski
Polacy vs pisowcy (2025.02.24)
Gdzie będzie można nabyć tę książkę ?
(2025.02.24)

info

5  
  1
Ile będzie kosztowała książka?
(2025.02.24)

info

9  
  1
@Polacy vs pisowcy - Psychiatrzy w "Elblongu" przyjmują też prywatnie.
(2025.02.24)
@Polacy vs pisowcy - ty chyba nie wiesz kto ma juz od lat wiekszosc w radzie i skad jest prezydent...
(2025.02.24)
POPiS i Hołownia chcą was na Ukrainie to sobie na nowo o wojnie przypomnicie.
Głosujcie tak dalej (2025.02.24)
@Głosujcie tak dalej - Piszesz kłamstwa. Pewnie zagłosujesz na Konfederację, ale czy znasz ich program?Za hasłami wolności gospodarczej, obniżenia podatków kryje się brak środków na opiekę społeczną, służbę zdrowia, oświatę, kulturę. Dostaniesz na wszystko bon np zdrowotny, który w przypadku poważnej choroby nie starczy nawet na diagnostykę. Konferencja ma piękne patriotyczne hasła za którymi ł kryje się wykluczone społeczne i ograniczenia.
babunia (2025.02.24)