15
21.01.2025

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A to Wróblewski budował drogi poza Elblągiem? No kur. wa bardzo ciekawa teoria
Ploterek (2025.01.22)
Ale co zaczęto robić od Starego Pola? Po dwa pasy w jednym kierunku, obwodnicę Starego Pola, Królewa? A no nie, robią REMONT drogi w jej obecnym śladzie w tym samym rozwiązaniu, czyli po jednym pasie. Faktycznie mega inwestycja. Po zakończeniu tego śmiesznego remontu będzie nadal taka sama płynność ruchu.
Ploterek (2025.01.22)
Skazała Wąsika i Kamińskiego. "Gazeta Polska": ojciec sędzi był księdzem-agentem. ▪︎Ojciec Anny Bator-Ciesielskiej - sędzi, która w 2023 roku skazała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na więzienie - był agentem Służby Bezpieczeństwa i komunistycznego wywiadu oraz księdzem, który głosił kazania o konieczności „przestrzegania praworządności” PRL. W latach 80.rozmowy werbunkowe prowadził z nim płk Wojciech Czerniak - późniejszy szef wywiadu UOP i członek tzw. grupy wiedeńskiej, do której zaliczano rosyjskiego szpiega Ałganowa, gangstera „Baraninę” oraz biznesmenów Kunę i Żagla. ▪︎Z akt IPN wynika, że Anna Bator-Ciesielska mogła korzystać z sytuacji operacyjnej ojca, który kupił dla niej mieszkania w Wiedniu i Warszawie oraz prosił esbeków, by pomogli jej w sprawach paszportowych i przyjęciu na studia w Austrii. ▪︎Sędzia Anna Bator-Ciesielska zasłynęła w 2023 roku wyrokiem skazującym Kamińskiego i Wąsika, argumentując, że ich działania „godziły w zaufanie do państwa i wzbudzały poczucie zagrożenia u obywateli”. ▪︎Jej ojciec, ks. Tadeusz Bator, był natomiast postacią pełną sprzeczności - duchownym wydalonym z zakonu za romanse, agentem SB i wywiadu PRL oraz proboszczem w Austrii.
Pamięć cz1 (2025.01.22)

info

1  
  0
• Z dokumentów wywiadu wynika, że ks. Bator aktywnie współpracował z komunistycznymi służbami, dostarczając im cennych informacji, a także zgodził się udostępnić swoje wiedeńskie mieszkanie na potrzeby operacyjne SB. W latach 80.zaangażował się w organizację wyjazdu swojej córki do Wiednia, gdzie miała studiować germanistykę. Prosił wywiad PRL, by ten zajął się m. in. formalnościami związanymi z jej paszportem i pobytem w Austrii. ▪︎Anna Bator-Ciesielska w rozmowie z „Gazetą Polską” zaprzecza, jakoby wiedziała o agenturalnej działalności swojego ojca: „Nie miałam świadomości, że mój Tata był współpracownikiem wywiadu PRL, zatem nic o tym nie wiem, ani też nie oceniam”. Twierdzi, że studia w Wiedniu rozpoczęła samodzielnie, a w 1989 roku wróciła do Polski, by studiować prawo.
Pamięć cz2 (2025.01.22)

info

1  
  0
▪︎Ks. Tadeusz Bator, zarejestrowany jako TW SB pod pseudonimami „Robert” i „Radosław”, miał burzliwe życie. Wydalony z zakonu za kontakty intymne z kobietami, podjął współpracę z SB, w której chwalono jego „zdyscyplinowanie i inicjatywę”. Po wyjeździe do Austrii w latach 80.został proboszczem w Mining, gdzie stał się informatorem polskiego wywiadu. Zachowały się dokumenty, w których opisano jego znajomości z wpływowymi osobami, w tym wiceministrem obrony Austrii. Jaką rolę w tej historii odegrał Wojciech Czerniak, późniejszy szef wywiadu UOP, który prowadził rozmowy z ks. Batorem? Jakie korzyści czerpały komunistyczne służby z działalności proboszcza z Austrii? I dlaczego mieszkanie kupione przez ks. Batora dla córki wzbudziło zainteresowanie wywiadu PRL?
Pamięć cz1 (2025.01.22)

info

1  
  0