W konsekwencji wojennych zniszczeń i powojennych rozbiórek w przestrzeni Starego Miasta i Wyspy Spichrzów w Elblągu zachowało się bardzo mało historycznych detali. Między innymi takimi są przecie stare, ale solidne pachoły (polery) cumownicze, zwane po niemiecku "Knecht".
Ich masywność i wielkość zaÅ›wiadcza, że kiedyÅ› przy nabrzeżach rzeki ElblÄ…g cumowaÅ‚y niepoÅ›ledniej wielkoÅ›ci statki i inne jednostki pÅ‚ywajÄ…ce. Niektóre z tych pachołów cumowniczych możemy podziwiać dzisiaj przy Bulwarze Zygmunta Augusta – m.in. na wysokoÅ›ci budynku Muzeum Archeologicznego i Historycznego. Znaczna ich część, zdaje siÄ™ 16 sztuk, znajduje siÄ™ dosÅ‚ownie naprzeciwko, już po stronie Wyspy Spichrzów, dokÅ‚adnie miedzy StarÄ… GieÅ‚dÄ… (dzisiaj "Specjal Pub") a przedwojennÄ… przystaniÄ… Å»eglugi Augusta Zedlera, przy historycznym Nabrzeżu Lubeckim.
Ale... WÅ‚aÅ›nie tutaj powoli dobiegajÄ… koÅ„ca prace przy realizacji monumentalnej "Porta Mare" – kompleksie biurowców, nazwanych niezbyt zgrabnie "nowym waterfrontem elblÄ…skiej Wyspy Spichrzów". Przy okazji tej budowy zaÅ‚Ä…czono wizualizacjÄ™ tego obiektu oraz nabrzeża, na której nie ma już Å›ladu po wspomnianych pachoÅ‚ach cumowniczych!
Widać zaś nowe, niewielkie pachoły metalowe, identyczne jak te, które dzisiaj możemy oglądać m.in. na dawnym Targu Rybnym, czyli w przestrzeni nadwodnej między Mostem Wysokim i Mostem Niskim.
NawiÄ…zaÅ‚em w tej sprawie facebookowy kontakt z wiceprezydent ElblÄ…ga p. KatarzynÄ… WiÅ›niewskÄ…. Moje uwagi w tym przedmiocie zostaÅ‚y wiÄ™c przyjÄ™te do wiadomoÅ›ci. Mam nadziejÄ™, że uda siÄ™ uratować ten zabytkowy detal – tak nieodzowny w dawnym porcie elblÄ…skim, jak udaÅ‚o siÄ™ uratować i utworzyć "alejÄ™ pokryw studzienek kanalizacyjnych" przy ulicy Rybackiej i w nowej części (starej) Åšcieżki KoÅ›cielnej.