Inspektorzy oceniali legalność prowadzonej działalności handlowej, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obrotu towarowego oraz ochrony praw konsumentów. Kontrolą objęto 11 sklepów wiejskich.
We wszystkich kontrolowanych sklepach sprawdzano, czy artykuły żywnościowe są prawidłowo oznakowane. Inspektorzy sprawdzili także przydatność towarów do spożycia. Okazało się, że sześć partii nie nadaje się już do spożycia. Były to wyroby cukiernicze, przetwory zbożowe i koncentraty spożywcze. Pod lupę trafiły także wędliny, ciasta oraz owoce i warzywa. Inspektorzy badali ich świeżość, zapach i wygląd zewnętrzny. Kontrola wypadła dobrze.
Jednak na 11 skontrolowanych placówek aż w dziewięciu stwierdzono nieprawidłowości. Najwięcej dotyczyło uwidocznienia cen (w siedmiu sklepach), w trzech sklepach posługiwano się narzędziami pomiarowymi z nieaktualnymi cechami legalizacji bądź bez tej cechy, w jednym zakwestionowano warunki sanitarne, również w jednym sprzedawano przeterminowany towar.
Inspektorzy ukarali dziewięć osób mandatami na łączną sumę 1,5 tys. zł. Ponadto skierowali dwie informacje o nieprawidłowościach do Inspekcji Sanitarnej oraz trzy do Urzędów Miar.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter