„Nigdy nie zapomnimy tej ofiary”

26
01.08.2024
„Nigdy nie zapomnimy tej ofiary”
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. Anna Dembińska
1 sierpnia Elbląg oddał hołd wszystkim walczącym i poległym 80 lat temu w Powstaniu Warszawskim. – Powstanie dla żyjących obecnie Polaków jest wzorem, przykładem i zobowiązaniem do nieustannej działalności na różnych poziomach dla utrzymania i rozwoju naszej Rzeczpospolitej - mówił Ireneusz Ziemiński, prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu podczas uroczystych obchodów rocznicy powstańczego zrywu. Zobacz zdjęcia.

1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17, w okupowanej przez Niemców Warszawie wybuchło Powstanie. Jest ono uznane za największą bitwę stoczoną podczas II wojny światowej pomiędzy wojskami okupanta, a organizacją podziemną. Polska poniosła straty w liczbie około 16 tys. zabitych i 20 tys. rannych. Zginęło również około 200 tys. cywilów. Zniszczeniu uległa duża część Warszawy. Powstanie zakończyło się 3 października 1944 roku. W osiemdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń hołd Powstańcom oddali również elblążanie.

- Chciałbym złożyć hołd kobietom-żołnierzom AK. W Powstaniu Warszawskim wzięło ich udział 7 tysięcy. Można je było znaleźć we wszystkich rodzajach służb: w komórkach kancelaryjnych, komórkach szyfru, w wywiadzie, w służbach sanitarnych oraz kwatermistrzowskich i na pierwszej linii walk. Bez ich udziału Powstanie nie trwałoby tak długo, przede wszystkim dlatego, że kobiety zapewniały łączność kanałami pomiędzy walczącymi dzielnicami Warszawy. Za heroizm i poświęcenie zapłaciły straszliwą cenę. Poległo ponad 300 łączniczek, zginęło lub zostało zamordowanych około 800 sanitariuszek. Część kobiet Powstania trafiła do obozu KL Stutthof. Nigdy nie zapomnimy tej ofiary – mówi Ireneusz Ziemiński.

Powstanie miało trwać kilka dni, a przerodziło się w 63 dni nierównej walki z przewyższającymi siłami wroga. – Po 80 latach możemy powiedzieć, że Powstanie Warszawskie stało się przykładem niespotykanej dotąd walki o wolność. Przykładem, który na zawsze pozostanie dla kolejnych pokoleń. Wielu historyków twierdzi, że gdyby nie ten zryw, to inaczej potoczyłby się losy Polski, a podległość Związkowi Radzieckiemu byłaby znacznie większa – podkreślił Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga.

Uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego z udziałem między innymi władz miasta i województwa oraz parlamentarzystów. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, były przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie wiązanek.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Antek z Wróblewskim? Ela jak zwykle młoda i piękna. Frekwencja w elbląskiej normie, a nawet poniżej - jak przy Sprawie Elbląskiej. Trzeba ogłosić obchody urodzin bandery i zobaczymy jak cały kureń się zwali.
(2024.08.01)

info

18  
  5
Bóg Honor Ojczyzna! Nigdy nie zapomnimy!
(2024.08.01)

info

12  
  10
A gdzie zdjęcie kibicow składających wieniec tak piękna mloda reprezentacja kibicow Elblaskiej Olimpii. az duma rozpiera ale jak widać nadal w mediach niewygodni.
WSTYD REDAKCJO (2024.08.01)
a wołyniu i pół milionie polaków, bestialsko wymordowanych przez ukraińców na kresach zapomnieliście całkowicie! amnezja tu was dopadła, prawda?
(2024.08.01)
@WSTYD REDAKCJO - W krótkich spodenkach to plaże, nie na takie uroczystości.
Czytelnik66 (2024.08.01)
i po co te zdjęcia ułomnych troglodytów z racami...
(2024.08.01)
Starym Ubekom jak zwykle coś przeszkadza
Elbling84 (2024.08.01)
Niech ktoś mi podpowie, bo nie wiem czy dobrze liczę. OK.50.000 powstańców wzięło udział. Na starcie z tego co czytam było ich 25.000.10% było uzbrojonych i wszystko po to, żeby zginęło 200.000 cywilów i całe miasto legło w gruzach w czasie walk, a potem z zemsty okupanta? Pragnę również przypomnieć, że oni wyrwali się z motyką na słońce dla Warszawy, a nie dla całego kraju. Ta akcja nie miała wymiaru ogólnopolskiego. Dlaczego w całej Polsce obchodzimy rocznicę tego zrywu?
DasModel (2024.08.01)
@DasModel - Dlatego że Warszawa jest stolicą Polski.
(2024.08.02)
@DasModel - Aleś Ty plytki. Zbrodnię w Oświęcimiu upamietniać mają tylko lokalni mieszkańcy a rocznica bitwy pod Grunwaldem dotyczy tylko mieszkańców Warmii i Mazur tak.
(2024.08.02)