„Zakazuje się mocowania elementów konstrukcyjnych do fasady kolumbarium (półki, parapety itp.). Umieszczania pod kolumbarium zniczy, kwiatów oraz innych ozdób i dekoracji (z wyjątkiem pogrzebu)” – tabliczki z takim napisem ustawił niedawno Zarząd Zieleni Miejskiej przy każdym z kolumbariów na cmentarzu Dębica.
Jak poinformował nas ZZM, są one efektem przeglądu stanu technicznego kolumbariów. - Wykazano szereg działań dysponentów nisz trwale ingerujących w zabudowę kolumbariów oraz utrudniających dostęp do nisz: montaż półek, płyt, trwałe mocowanie wazonów, lampionów, umieszczanie dużych donic, płotków przy kolumbariach - informuje Agnieszka Matwiejczuk, inspektor ds. organizacyjno-administracyjnych w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Elblągu.
ZZM podkreśla także, że projekt budowlany kolumbariów ściśle określa ich konstrukcję i nie zakłada żadnych zmian w zabudowie. - W szczególności indywidualnych ingerencji wykonywanych przez dysponentów nisz bez pozwoleń i nadzoru – dodaje Agnieszka Matwiejczuk.
Od ZZM dowiadujemy się również, że Wydział Administracji Cmentarzy wielokrotnie przyjmował od mieszkańców zgłoszenia o utrudnionym dostępie do nisz z powodu umieszczania zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych.
- Zdarzały się również pożary spowodowane przez popękane znicze, powodujące zabrudzenia i uszkodzenia. Nadmierne ozdabianie nisz niejednokrotnie również utrudnia lub uniemożliwia utrzymanie porządku przy kolumbariach. W celu utrzymania porządku przy kolumbariach i zagwarantowania ich bezpiecznego użytkowania zostały podjęte działania zapobiegawcze. Wystosowano pisemne wezwania o usunięcie elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych. Zostały również umieszczone tabliczki zakazujące ingerencji w konstrukcje kolumbarium oraz dostosowanie ilości elementów dekoracyjnych do miejsca przewidzianego na ten cel w projekcie – wyjaśnia Agnieszka Matwiejczuk.
Zarząd Zieleni Miejskiej przesłał nam również kilka zdjęć wykonanych podczas przeglądu kolumbariów. Można je obejrzeć w galerii załączonej do tego artykułu.
Przypomnijmy, że pierwsze kolumbaria na Dębicy wybudowano osiemnaście lat temu. Obecnie jest ich 42, a w nich 1236 nisz.