„Program jest dokumentem wieloletnim, wskazującym kształt polityki społecznej na rzecz osób starszych na terenie Gminy Miasto Elbląg. Ma on na celu zdiagnozowanie i ocenę sytuacji seniorów, określenie głównych celów i działań, a także zdefiniowanie podmiotów podejmujących działania w tym zakresie.” - możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.
- Odbyliśmy konsultacje z seniorami, które polegały na zebraniu ankiet oraz spotkaniu konsultacyjnym. Widać było, że seniorzy mieli potrzebę spotkania i wyrażenia swoich potrzeb oraz oczekiwań co do swojego życia w mieście – mówiła Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych w elbląskim ratuszu.
„Wśród zagadnień, które w nim podjęto znalazły się tematy związane w szczególności z jakością życia, bezpieczeństwem, rolą seniora w lokalnym środowisku, aktywnością osób starszych, a także zapotrzebowaniem na formy pomocy osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.” - możemy przeczytać w projekcie programu.
W programie wyszczególniono następujące cele szczegółowe:
- Wzrost aktywności zawodowej i społecznej oraz fizycznej i rekreacyjnej osób starszych, a także rozwój infrastruktury i wzmocnienie potencjału organizacji i grup nieformalnych.
- Wzrost poczucia bezpieczeństwa osób starszych, w szczególności w obszarze nowych technologii i w obrocie konsumenckim.
- Wzrost dostępu do informacji na temat realizowanych usług, wydarzeń i podmiotów działających na rzecz osób starszych oraz dostępności do infrastruktury publicznej i transportu.
- Rozwój usług społecznych na rzecz osób starszych, służących w szczególności procesowi deinstytucjonalizacji.
- Profilaktyka i wzrost postaw prozdrowotnych, w tym podnoszenie i podtrzymywanie sprawności fizycznej i psychicznej osób starszych.
Co z geriatrią?
Osoby starsze są coraz większą grupą społeczną, która ma swoje specyficzne potrzeby. Jedną z nich jest kwestia szczególnych potrzeb w zakresie m.in. ochrony zdrowia.
- Czy pojawił się temat ewentualnego rozpoczęcia rozmów na temat geriatrii w Elblągu. Nasze województwo jest jednym z najsłabszych jeżeli chodzi o geriatrię. W województwie mamy sześciu lekarzy geriatrów, z czego dwóch to są emeryci. Funkcjonują tylko dwie przychodnie, w Olsztynie i Nidzicy – pytał radny Piotr Opaczewski (PiS). - Czy taki temat się przewijał?
- Temat wybrzmiał. Seniorzy dopytywali się o taką poradnię geriatryczną. W obszarze zdrowie wpisaliśmy sobie takie działanie jak: dążenie do rozszerzenia form długoterminowej opieki nad seniorami. W ubiegłym roku została uchwalona ustawa zakładająca powstanie w każdym województwie centrów geriatrycznych – odpowiadała Monika Kurpanik. - Będziemy do tego zmierzać, aby takie centrum powstało, jeżeli będziemy mieli takie możliwości. W ramach tego centrum jest zaplanowana poradnia geriatryczna.
- Czy Państwo szacowaliście koszty utworzenia takiego centrum? – dopytywał radny Michał Rutkowski (PiS). - Czy jeszcze na to za wcześnie?
- Nie szacowaliśmy jeszcze kosztów. Dlatego że jest to uzależnione od projektów unijnych. Chcielibyśmy sięgnąć po środki unijne na ten cel. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to poszukamy innych źródeł finansowania – wyjaśniała dyrektor departamentu. - Nie wiemy też jeszcze, jaki byłby zakres działania takiego centrum.