Jak przypominają strony Senatu, celem przyświecającym twórcom Konstytucji 3 Maja było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru:
"Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości".
W tym roku obchodzimy 233. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Najsłynniejszym obrazem ukazującym te historyczne chwilę jest bez wątpienia dzieło Jana Matejki:
"Konstytucja została uchwalona w Zamku Królewskim w Warszawie w sali sejmowej. Później została zaprzysiężona w kościele św. Jana. Dzieła wcześniejszych autorów ilustrujące uchwalenie Konstytucji ukazywały właśnie scenę z sali sejmowej, jednak Matejko uważał, że w takim ujęciu wydarzenia nie ma nic ciekawego. Wiele razy w historii Polski politycy podejmowali decyzje w sali sejmowej, tak jak wiele razy odbywały się przysięgi w kościele. Malarz chciał przedstawić zatem coś, co będzie charakterystyczne tylko dla tego wydarzenia. Wybrał scenę między Zamkiem a kościołem" - czytamy na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie. Więcej tutaj.
Program majówki w Elblągu tutaj.