Czytelnicy: czy to jest wycinka pod budowę elektrowni?

29
18.03.2024
Czytelnicy: czy to jest wycinka pod budowę elektrowni?
Wycinka w okolicach Chojnowa, fot. Czytelnik/fot. Jacek Rusiecki
Projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej w gminie Tolkmicko został opracowany już pod koniec 2021 roku przez rządowy zespół ekspercki. Inwestycja miałaby kosztować ponad 6 mld zł. – Trwa wycinka małych i większych drzew, a nawet krzaków. Czy to pod budowę elektrowni? Nikt nas nie informuje, ale obawiamy się, że ruszyła realizacja tej inwestycji – alarmują mieszkańcy gminy Tolkmicko. Sprawdziliśmy ten sygnał w kilku samorządowych instytucjach.

Zespół ekspercki do spraw budowy elektrowni szczytowo-pompowych to organ pomocniczy prezesa Rady Ministrów, który został utworzony 28 grudnia 2021 r. Jeszcze w tym samym roku opracował on dokument pod nazwą „Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym: uwarunkowania i kierunki rozwoju”. Znajdziemy w nim między innymi projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej na terenie gminy Tolkmicko (okolice Chojnowa). Zgodnie z nim miałaby mieć ona moc 1040 MW i pojemność energetyczną 12 000 MWh. Zbiornikiem dolnym byłby Zalew Wiślany, zbiornik górny miałby być sztuczny i obejmowałby powierzchnię 250 ha. W dokumencie założono, że realizacja inwestycji zakończy się w 2029 roku.

Jak przekazali nam mieszkańcy gminy Tolkmicko, w okolicach zaplanowanej w rządowym dokumencie elektrowni „prowadzona jest wycinka.” - Trwa wycinka małych i większych drzew, a nawet krzaków. Czy to pod budowę elektrowni? Nikt nas nie informuje, ale obawiamy się, że ruszyła realizacja tej inwestycji – pytają mieszkańcy.

Magdalena Dalman, burmistrz gminy Tolkmicko, poinformowała nas, że do urzędu nie wpłynął w tej sprawie żaden wniosek od inwestora. Dodajmy, że to właśnie gmina występuje do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowych dla inwestycji planowanych na jej terenie. – Tą inwestycją były zainteresowane trzy spółki. Około trzy lata temu jedna z nich prezentowała radnym swój projekt. Oceniona została ona jednak jako niewiarygodna. Spółka posiadała kapitał zakładowy w wysokości jedynie 5 tys. zł – mówi Magdalena Dalman.

Burmistrz dodaje, że realizacją inwestycji była również zainteresowana jedna ze spółek Skarbu Państwa. – Ona zapewne miałaby możliwości finansowe realizacji takiego projektu. Biorąc jednak pod uwagę ochronę własności prywatnej, ochronę przyrody i zabytków na tym terenie, to budowa takiego obiektu byłaby destrukcyjna dla gminy – dodaje Magdalena Dalman.

O to, na jakim etapie jest projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej w gminie Tolkmicko, zapytaliśmy Jacka Rusieckiego ze spółki Neo Energy Group. W lutym ubiegłego roku w wywiadzie z portalem wysokienapiecie.pl mówił on m.in.” – ESP Tolkmicko jest projektem należącym do Neo Energy Group. Projekt jest rozwijany od 2021 r. przez naszą spółkę zależną pod taką samą nazwą – ESP Tolkmicko Sp. z o.o – tłumaczył Rusiecki.

Czytelnicy: czy to jest wycinka pod budowę elektrowni?
Wizualizacja jednego z wariantów ESP Tolkmicko - z pływającą farmą fotowoltaiczną. Fot. Neo Energy Group

- Proszę uspokoić czytelników, że w okolicy Chojnowa (gm. Tolkmicko) nie jest karczowany las pod budowę elektrowni. Projekt nie znajduje się na etapie, który uzasadniałby jakiekolwiek działania związane z wycinką drzew – napisał w odpowiedzi na nasze pytania Jacek Rusiecki.

Przesłał nam także kilka zdjęć z tego miejsca. - Te sfotografowane bale są już od kilku lat na tym samym miejscu, nie ma nic nowego, co mogłoby budzić pogłoski o wycince związanej z projektem ESP. Wycięte są na jednym polu samosiejki o bardzo małej średnicy, gdzie po rozmowie z lokalnymi mieszkańcami dowiedziałam się, że właściciel tego pola wycinał, ponieważ dostał pismo z RDOŚ. W innym miejscu, zaraz za Tolkmickiem, również wycięte zostały tego samego typu krzaki czy drzewa o bardzo małej średnicy – czytamy w mailu, który otrzymaliśmy od Jacka Rusieckiego.

Tą wersję potwierdzają nam Lasy Państwowe. - W tym miejscu nie prowadzimy żadnych prac leśnych ani wycinek - poinformował nas Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

W wywiadzie z 2023 roku dla portalu wysokienapiecie.pl Jacek Rusiecki mówił również, że w ramach analiz przygotowano trzy koncepcje tej inwestycji, w zależności od powierzchni zbiornika górnego. Są to kolejno 144 ha, 417 ha i 675 ha.

– Za najbardziej realny uznajemy pierwszy wariant. Najmniej ingeruje on w tereny leśne oraz wymagałby likwidacji tylko trzech gospodarstw, których właściciele są skłonni sprzedać te nieruchomości. Ponadto Neo Energy jest już właścicielem części tamtejszych gruntów. Taka opcja pozwoliłby na budowę ESP o mocy ok. 750-850 MW, pojemności do ok. 7000 MWh oraz możliwością pracy w trybie generacyjnym do ok. 7 godzin – wskazał wówczas Jacek Rusiecki.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ja żek słyszał że to gury panocku będą bódować.
GuralDolny (2024.03.18)

info

4  
  15
DO EW inwstora.... jeżeli jakimś cudem ogarniecie pienądze na ta leketrownie to pomyślcie przy okazji o tym żeby ten zrzut wody zagospodarowac i np zrobić sztuczną fale do surfingu. Była by to nie lada atrkacja turysytczna i w bezwietrzne dni kajciarze czy windsurferzy mogli by się tam bawić...
surfer111 (2024.03.18)

info

14  
  5
No, nic się nie dzieje. Tylko małe coś tam, tam coś małe. Patrzcie im na ręce, piły, szpadle i motyki, bo za chwile, za chwil kilk a będzie za późno. Stara gadka - Nikt nie protestowa! Obym się mylił :(
(2024.03.18)

info

9  
  9
Zobaczcie masową wycinkę w.... Bażantarni, od pętli tramwajowej 2 aż po qiaty pod górę Chrobrego, nic, puste klepisko, niemal wszystko wycięte i drzewa i krzaki.
Stańczyk Elbląski (2024.03.18)
@Stańczyk Elbląski - Zasługa władz miejskich. Za kadencji obecnego samorządu bażantarnia została doprowadzona do ruiny. Na wschodniej położyli asfalt i wycięli drzewa aż po leśniczówkę Dębica. Harley z noszowym wymyślili ruchliwą obwodnicę przez Bażantarnie. Mostek elewów zlikwidowali mnóstwo drzew wycięli. Pora im za to za klika tygodni podziękować i wykopać.
Nigdy więcej PO PSL SLD (2024.03.18)
@Stańczyk Elbląski - Pisaliśmy o tym, to przygotowania do budowy w tym miejscu zbiornika retencyjnego.
redaktor (2024.03.18)
@redaktor - Nie wiem. Nie mieszkam kuz q Elblągu, a byłem wczoraj to widzuakem, przejeżdżając
(2024.03.18)
Elektrownia szczytowo-pompowa, to najlepszy pomysł na magazynowanie energii w czasie "nadprodukcji", a dla gminy miejsca pracy i spora kasa z podatków.
(2024.03.18)

info

35  
  0
Brawo, inwestować i to szybko! Będą podatki dla gminy i zatrudnienie dla mieszkańców.
(2024.03.18)

info

33  
  0
A co mieszkańcom przeszkadza elektrownia? Krudowie, co nowe to złe.
(2024.03.18)

info

30  
  0