Nieważna uchwała w sprawie zabytków (aktualizacja)

31
05.03.2024
Nieważna uchwała w sprawie zabytków (aktualizacja)
Jednym z beneficjentów ostatniej edycji rządowego programu jest kościół Bożego Ciała (fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)
Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu dotycząca dotacji na zabytki jest niezgodna z prawem – orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie. I unieważniła lokalne przepisy.

Rada Miejska w Elblągu 27 grudnia 2023 roku podjęła uchwałę w sprawie w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie orzekła, że elbląscy radni przekroczyli swoje kompetencje, umieszczając w niej zapisy, które są niezgodne z prawem.

- Kolegium Izby stwierdza, że badana uchwała obarczona jest wadami materialnymi o charakterze istotnego naruszenia prawa. Wskazane w treści przedmiotowej uchwały Rady Miejskiej w Elblągu przepisy Uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, nie zawierają upoważnienia dla organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie. Kolegium stwierdza, że taka uchwała mogłaby być podjęta na tej podstawie jedynie wtedy, gdyby istniała wyraźna delegacja ustawowa do jej podjęcia – pisze w uzasadnieniu swojej decyzji Kolegium RIO w Olsztynie, uznając że samorząd nie powinien się powoływać w swoich przepisach na uchwałę Rady Ministrów, która nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce.

Rada Miejska w Elblągu ma prawo do wniesienia skargi na decyzję RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Zapytaliśmy biuro Rady Miejskiej, czy z tego prawa skorzysta? Czekamy na odpowiedzi.

Dodajmy, że z ostatniej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wstępne promesy otrzymały dwa elbląskie zabytki – kościół Bożego Ciała (3,3 mln zł), kościół św. Pawła (3,5 mln zł) oraz kaplica św. Jerzego (632 tys. zł). Zapytaliśmy w ratuszu, na jakim etapie są kwestie związane z tym dofinansowaniem. Czekamy na odpowiedzi.

 

Aktualizacja z wtorku: - Rząd nie przyznał dotacji na zabytki, a jedynie wstępne promesy, o które wnioskowaliśmy. Żadne pieniądze nie wpłynęły do samorządu - poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Promesy mogą być skonsumowane po spełnieniu szeregu warunków. Jednym z nich jest podjęcie uchwały Rady Miejskiej w spawie zasad udzielenia dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poprzedni rząd popełnił błąd, ustanawiając RPOZ w drodze uchwały, ponieważ Program powinien zostać przyjęty w formie Ustawy. W takim przypadku nie doszłoby do unieważnienia uchwały przez RIO - uważa prezydent. I dodaje: - W uzasadnieniu uchwały RIO wskazuje w sposób jednoznaczny, iż uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad przyznania dotacji „rządowej” mogłaby zostać podjęta jedynie w sytuacji wyraźnej delegacji ustawowej, czyli podstawy prawnej wynikającej z Ustawy, a nie Uchwały Rady Ministrów. Problem dotyczy całego województwa warmińsko-mazurskiego, w podobnej sytuacji znalazły się także inne miejscowości, np. Tolkmicko, Giżycko, Płoskinia, powiat nowomiejski, Miłki, Barciany, Reszel…

Samorząd elbląski nie będzie składał skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę RIO. - Argumentacja zawarta w uzasadnieniu jest zasadna i zgodna z obowiązującym prawem. Problem zostanie rozwiązany, jeśli, jak wskazuje RIO, samorząd uzyska delegację ustawową w postaci odpowiednich przepisów, by móc sformułować zasady przyznania dotacji z RPOZ, a następnie te dotacje przydzielić - dodaje prezydent.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No cóż fachowcy-:))) jak widać!
(2024.03.04)
Jak wyborcza trwoga, to do Boga... ha ha.
(2024.03.04)

info

12  
  1
Czy takich samych POnownie wybierzemy znawców???
(2024.03.04)
Witia pozwie do sądu ? Nie zdąży i papuga Okruszek z Olsztyna ni pomoże. A takie tam w UM " sorcjalisty od wszystkiego " siedzą i kawka piją 8 h, a tu d ..
Stańczyk Elbląski (2024.03.04)

info

25  
  6
Brawo Radcy Prawni Ratusza opiniujący uchwały na RM! Dobrze wydane pieniądze!
zenekspodsklepu (2024.03.04)

info

26  
  3
A kościoły może to same (za własne pieniądze) by się konserwowały. W Watykanie złote sufity, więc kasa jest.
(2024.03.04)
Kto opiniuje takie gnioty ???czy ktoś jeszcze ma pojęcie o czymś? No nic tylko nagroda !
(2024.03.04)

info

19  
  2
brawo!!!
Fan_Gargamela_z_PO (2024.03.04)

info

5  
  7
"Czy takich samych POnownie wybierzemy znawców???" - i tak mniej szkodzą od "znafców" z PIS, oni do własnej kieszeni tylko potrafią
(2024.03.04)
Dość dotacji na kościoły. Kościół dysponuje OGROMNYM majątkiem i stać go na utrzymywanie substancji. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków - Kościół do tego jest ZOBOWIĄZANY. Wiele obszarów wymaga większych nakładów. Służba zdrowia, oświata. To tu powinny trafiać pieniądze a nie do Kościoła
były katolik (2024.03.04)

info

25  
  26