Rolniczy głos kobiet w Elblągu

78
17.02.2024
Rolniczy głos kobiet w Elblągu
Fot. Anna Dembińska
W kraju trwają protesty rolników. Dziś (17 lutego) w Elblągu o ich postulatach mówiły mieszkanki wsi w regionie prowadzące gospodarstwa. Przekonywały mieszkańców miasta, że protesty odbywają się dla dobra konsumentów. Częstowały też produktami, które są efektem ich pracy. Zobacz zdjęcia.

Polscy rolnicy protestują m. in. przeciw niekontrolowanemu napływowi zbóż z Ukrainy i tzw. zielonemu ładowi. Ostatni protest relacjonowaliśmy tutaj oraz tutaj. W strajki włączyli się też przewoźnicy.

- Jestesmy tu, żeby przeprowadzić akcję informacyjną na temat tego, przeciwko czemu protestujemy – mówiła dziś Agata Abramowska. - Pierwszy protest odbył się 24 stycznia, kolejny był tydzień temu, chciałabym z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować za tak miłe przyjęcie. Nie zdarzył się żaden incydent, który byłby wymierzony przeciwko nam. Dostaliśmy od państwa duże wsparcie i zrozumienie. Dzisiaj chcemy zachęcić i poinformować, że nasze akcje nie są po to, żeby utrudniać komuś życie, nie mamy naprawdę wyjścia. Walczymy o to, żeby każda z nas mogła produkować i sprzedawać dobre (...) polskie produkty – podkreśliła. - Rolnictwo to też pszczelarstwo, rolnictwo to rybołówstwo, hodowla i uprawa roślin. Mamy to wszystko, produkujemy najwyższej jakości produkty. Nasze rolnictwo jest naprawdę zrównoważone, stosujemy środki ochrony i nawozu, oczywiście, ale jest to prowadzone w sposób kontrolowany i bezpieczny dla konsumenta. To, co trafia do produkcji, do naszych firm, jest badane - mówiła. Rolniczki podczas spotkania z mieszkańcami Elbląga podkreślały, że nieprzebadane produkty zza wschodniej granicy są zagrożeniem dla zdrowia kosumentów.

Rolniczy głos kobiet w Elblągu
Fot. Anna Dembińska

- Chciałabym poprosić wszystkich państwa, żebyście robili świadomie zakupy, abyście zwracali uwagę na to, żeby na pierwszym miejscu były nasze lokalne produkty, nie to, że z okolic Elbląga, w ogóle, z całej Polski. Dbajmy o to, co jest nasze, ponieważ to ma największą wartość – podkreśliła Karolina Budkiewicz. Zachęcała do sprawdzania kodów kreskowych w czasie zakupów. Odniosła się też do produktów napływających z Ukrainy. - My w ogóle nie jesteśmy za tym, żeby ten handel jakoś strasznie zakończyć, chcemy, żeby on był kontrolowany, na tym najbardziej zależy – mówiła. Zachęcała mieszkańców miast do dołączenia do protestów, zawieszania flag w oknach czy umieszczania protestacyjnych haseł na swoich pojazdach.

- Jesteśmy bardzo zmotywowane, to jest dopiero początek – mówiły rolniczki o walce o swoje postulaty. Podkreśliły, jak przy poprzednich wydarzeniach związanych z protestem, że ma on apolityczny, oddolny charakter.

Przypomnijmy. W związku z zaplanowanym na obwodnicy Elbląga protestem rolników, który rozpocznie się w najbliższy wtorek (20 lutego) o godz. 10 i trwać będzie dobę, czyli do środy (21 lutego) do godziny 10, w mieście i na drogach dojazdowych wystąpią utrudnienia w ruchu i zmiany w jego organizacji. Zgromadzenie odbywać się będzie na węźle Elbląg Południe, na drodze krajowej S7. Od organizatorów protestu w Elblągu dowiedzieliśmy się, że spodziewają się ok. 1000 maszyn. Więcej o wtorkowym wydarzeniu tutaj. Będziemy je relacjonować na naszych łamach.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Idźcie przekonywać kierowców czekających godzinami na zablokowanych drogach, że to dla ich dobra. Gdzie byliście gdy rządził Kulawy Łupieżca?
Deng (2024.02.17)
Do mieszkańców miasta proszę zablokować wszystkie drogi do miasta, niech nie przekraczają granicy bo nam śmierdzi nie tylko obornikiem !
(2024.02.17)
Tak zarządziła EPL uni europejskiej do kturej należy PO.
(2024.02.17)
Wasz guru podzielił polskie i europe !
(2024.02.17)
@drugi komentarz od drugi-Pięknie, wieś ci cała śmierdzi, a nie wiesz człowieczku, że to wieś żywi miasto.
poinformowany (2024.02.17)
@poinformowany - dziekuję za takie żywienie wolę tańsze z marketu,
mam to gdzieś (2024.02.17)
@mam to gdzieś - @ mam to gdzieś- do mądrych ludzi raczej się nie zaliczasz.
(2024.02.17)
pis i po z przystawkami to faktycznie jedno zło. walczyć trzeba z jednym i drugim. to jest układ magdalenki. już 88 roku georg soros przyjechał do polski i dogadał się z komunistami jak z polski zrobić kolonię. resztę ustalono wlaśnie w magdalence. plan balcerowicza, był faktycznie planem sorosa. okrągły stół to kolejny teatrzyk. jesteśmy kolonią ameryki i ue. likwidują wszystko co nasze i łącznie z nasza tożsamością. dlatego to bardziej złożony problem i trzeba wspierać rolników oraz roszerzyć postulaty. raz na zawsze wypędzić komunę z polski. odciąć obce wpływy drenujące naszą ojczyznę.
ŚWIADOMYYY (2024.02.17)
Teatr to prawdziwy, zaiste aktorzy na poziomy gór najwyższych się wznieśli. A lud brawo bije, bo aktorzy teksty mają takie, że albo sieriożną dają sprawę, albo wesołość wprowadzają. A tylko ci gracze co ich opłacają ręce z uciechy zacierają. Oj biedny to ludek, który tak łatwo idzie na czyjś sznurek. A jak świt nastąpi to zostanie mu tylko ony sznurek. Bo nigdy tak nie było i nie będzie, że będzie tak dobrze jako to gdacze znosząca jajo kwoķa na grzędzie. I tylko jeszcze nie dotarł imć Andrzej Tadeusz Kościuszko, aby to wszystko pociągnąć za uszko.
Bartosz z Chochołowa (2024.02.17)

info

14  
  3
Nie wieś i nie rolnicy żywią miasto. Oni prowadzą zwykły biznes produkując i sprzedając. Z jakiej racji musimy do nich dopłacać i jeszcze godzić się na utrudnianie nam życia w imię ich prywatnych interesów?
Pol 1 (2024.02.17)