Elbląg w raporcie władzy

47
31.05.2023
Elbląg w raporcie władzy
Elbląg, wrzesień 2021 (zdjęcie z konkursu fotoreportEl, autor Salem)
Przez rok Elblągowi ubyło cztery tysiące mieszkańców. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu o stanie miasta (za rok 2022), które przygotowały władze miasta. O czym możemy się jeszcze z niego dowiedzieć?

Raport o stanie każdej gminy co roku musi przygotowywać dany wójt, burmistrz czy prezydent. Musi też się nad tym dokumentem odbyć debata i to na sesji Rady, na której głosowane jest wotum zaufania dla włodarza. W Elblągu stanie się to 20 czerwca, głos będą mogli zabrać mieszkańcy, pod warunkiem że zgłoszą swój udział co najmniej dzień przed sesją, a taki wniosek poprze 50 osób. W debacie może zabrać głos najwyżej 15 mieszkańców, więc obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Elbląski raport ma ponad 700 stron i podzielony jest na 16 rozdziałów. Oprócz opisu, charakterystyki miasta i struktury samorządowej przedstawione w nim zostały między innymi szczegółowe informacje dotyczące majątku i finansów miasta, działania społeczne, edukacyjne, kulturalne, sportowe oraz inwestycyjne, realizowane w minionym roku. Znaleźć w nim można także szczegółowe dane na temat bezpieczeństwa, gospodarki komunalnej, mieszkaniowej, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju przedsiębiorczości, czy realizacji Budżetu Obywatelskiego.

- Już po raz piąty przedłożyliśmy Państwu Raport o stanie Miasta. Opracowanie to w sposób rzetelny i kompleksowy prezentuje sytuację naszego miasta i pracę samorządu w minionym 2022 roku. Znajdują się w nim informacje o działalności prezydenta miasta, w oparciu o realizację 4 polityk, 28 programów, 9 strategii i 238 uchwał Rady Miejskiej. Opracowany materiał przedstawia wszystkie ważne obszary życia gospodarczego i społecznego – zaznacza prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dodając, że z 551 zadań zrealizował 450, częściowo zrealizował 66, a nie zrealizował 35.

- Niezrealizowanie, bądź częściowa realizacja zadań, wynikały z powodów niezależnych od prezydenta. To m.in.: długotrwałe procedury sprzedaży i nabycia nieruchomości, nierozstrzygnięte przetargi z powodu braku oferentów, wejścia w życie danego dokumentu w ostatnim kwartale 2022 r., brak chętnych podmiotów zewnętrznych do realizacji zadania, zależność realizacji zadania od decyzji podmiotów spoza samorządu, realizacja zadania w latach następnych wynikająca z zapisów dokumentów kierunkowych – piszą urzędnicy w raporcie.

My, jak co roku, przyjrzeliśmy się kilku liczbom z raportu. Nie wszystkie napawają optymizmem. W 2022 roku Elbląg mieszkało 113 912 osób, z czego 52,2 proc. stanowiły kobiety (stan na 30.06.22). To o 4 tysiące mniej niż w 2021 roku. Nadal więcej osób umiera, niż się rodzi. W 2022 roku w Elblągu przyszło na świat 546 dzieci, zmarło 1346 mieszkańców. Zawarto 597 małżeństw, w tym 441 śluby cywilne i 156 ślubów konkordatowych. Zarejestrowano 254 wyroki o rozwód i separację.

Z raportu dowiemy się także, że dług miasta na koniec 2022 roku wyniósł 291,6 mln zł (rok wcześniej 294,7 mln zł). A samorząd i wszystkie jego instytucje i spółki pozyskały 97,7 mln zł z funduszy zewnętrznych. (rok wcześniej było to 100,8 mln zł).

- (...) realizacja (budżetu - dop. Red.) następowała przy realnym spadku wpływów samorządowych oraz wzroście wydatków bieżących, będących następstwem wprowadzonych rozwiązań ustawowych i agresji Rosji na Ukrainę. Bolączką miejskich finansów jest inflacja i nałożona na to polityka centralna, realnie ograniczająca budżety miejskie, co dławi tak potrzebne każdemu samorządowi inwestycje. Jednak niezmienny w ostatnich latach jest jeden ważny budżetowy cel, to sukcesywne zmniejszanie miejskiego długu – argumentuje prezydent we wstępie do raportu.

Nam zabrakło w raporcie jednej ważnej informacji na tych ponad 700 stronach, podobnie było w poprzednich raportach. Jak Elbląg wypada na tle innych miast o podobnej wielkości, które nie są stolicami województw i w różnego rodzaju rankingach dotyczących potencjału miasta. Nie jest to oczywiście obowiązek prezydenta i urzędników wynikający z ustawy, by takie porównania w raporcie stosować, ale dałoby kompletny obraz potencjału Elbląga. Cały czas sygnalizujemy władzom miasta, że warto taki zapis do raportu wprowadzić, by obraz sytuacji Elbląga był pełniejszy.

 

Raport o stanie miasta za 2022 rok znajdziecie tutaj

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tylko lepsza integracja z Trójmiastem może uratować Elbląg. Młodzi są przyszłością, a miasto, które ich odrzuca, nie ma przyszłości.
BiB2 (2023.05.31)

info

65  
  5
Cóż za piękna laurka stworzona przez pracowników.... jak to się ma do rzeczywistości? Jak to się ma do komfortu życia w Elblągu, bezpieczeństwa i ceny mieszkań oraz jakości nauczania? Pozdrowienia dla kreatywnych podwładnych!
Kat_Na_Idiotów (2023.05.31)

info

25  
  8
Za 10 lat Elbląg będzie wielkości Malborka, pod względem ludnoscia, a przeciętna wieku około 70,tylko w urzędzie miasta średnia będzie nieco nizsza. To wszystko dzięki wspaniałemu rozwojowi miasta. Zeby cokolwiek zmienić należy natychmiast pozbyć się tych czerwono- niby zielonych postkomunistów.
Nadzieja umiera ostatnia (2023.05.31)

info

51  
  14
Brawo panie prezydencie!
(2023.05.31)

info

16  
  26
Ubytek 4 tys. mieszkańców w ciągu roku to katastrofa dla miasta!!! Co władze miasta zrobiły, aby odwrócić ten niekorzystny trend? Jeśli to się nie zmieni, to Wróblewski, znaczy Missan kolejną kadencje zakończy jako burmistrz Elbląga, nie prezydent
(2023.05.31)
Niech jeszcze policzą ile osób jest zameldowanych a nie mieszka w Elblągu Najlepiej sprawdzić ile osób płaci za wywóz śmieci
(2023.05.31)
Miasto ma byc male, kameralne, stad inwestycje kameralne, port ma tez byc lokalny, Te 114tys (niespelna) mieszkancow jak najbardziej wpisuja sie w ta polityje naszego wlodarza.
MyMieszkancy (2023.05.31)
Kolo diabelskie postawili
(2023.05.31)
@MyMieszkancy - Jeżeli w roku 2050 wszystkich nas będzie poniżej 34 milionów tendencja jest nieodwracalna dla całego kraju.4tys też mi wielki exodus. Fikcja literacka. Niepoliczalnym jest liczba osób na emigracji będących tylko zameldowanych w Elblągu.
(2023.05.31)
Ludzi ubywa a mieszkań przybywa. Tylu osiedli ktore się buduja i wybudowali to chyba dla Trójmiasta i Ukraińców powstały. Niech mi to ktoś wyjasni. proszę.
(2023.05.31)