Po wizycie Ojca Świętego II w Elblągu w czerwcu 1999 r. pozostało wiele pamiątek. Imię Jana Pawła II noszą: III Liceum Ogólnokształcące i szpital przy ul. Żeromskiego. Papież jest również honorowym obywatelem naszego miasta. W wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Elbląga Henryka Słoniny i biskupa Andrzeja Śliwińskiego w pierwszą rocznicę papieskiej wizyty w parku Traugutta stanął krzyż, pod którym w kolejne rocznice wizyty odprawiane są nabożeństwa. W 2001 roku przy katedrze św. Mikołaja odsłonięty został pomnik papieża zaprojektowany przez prof. Wawrzyńca Sampa. Wydano także album "Jan Paweł II w Elblągu" i wybito pamiątkowy medal.
Papieski ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Kwidzynie. Natomiast winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym. O tym, kto pierwszy z niej korzystał, informuje specjalna tabliczka.
- Elementy metalowe ołtarza, tak zwane żebra, które miały kształt rąk, trafiły do nowo budowanego wówczas kościoła w Iławie – dodaje Jacek Pączkowski, rzecznik prasowym elbląskiej pielgrzymki Jana Pawła II w Elblągu.
Pozostał jeszcze jeden ważny element - tron papieski. Po wizycie Ojca Świętego, został on przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi.
- Teraz, po śmierci papieża, elblążanie pragną jeszcze bardziej zaznaczyć Jego obecność w naszym mieście i oddać Mu hołd - mówi Agnieszka Staszewska, rzecznika prezydenta Elbląga. - Odbieramy bardzo dużo maili z propozycjami. Grupa elblążan zgłosiła na przykład projekt przemianowania ul. Ogólnej na ul. Jana Pawła II. Pewien elblążanin zaś sugeruje nazwanie hali sportowo-widowiskowej budowanej przy ul. Grunwaldzkiej imieniem papieża. Motywuje swój pomysł tym, że Ojciec Święty sam był sportowcem, kochał sportowców, a i Jego wizyta w naszym mieście była związana ze sportem. Rozważymy wszystkie propozycje.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter