Kodeks drogowy dla rowerzystów

11
19.04.2022
Kodeks drogowy dla rowerzystów
Sezon rowerowy rozpoczął się wraz z nadejściem wiosny. Nasze prawa i obowiązki, jako uczestników ruchu drogowego, w tym rowerzystów reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. W akcie tym widnieje szereg przepisów regulujących zasady poruszania się rowerem - przypomina Straż Miejska w Elblągu.

Przede wszystkim należy zapoznać się z samą definicją słowa "rower".

Według definicji rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Co do zasady rowerem poruszać się można po drodze dla rowerów. Droga dla rowerów jest to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z tym, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Kierującemu rowerem zabrania się: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z tym, że dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego; jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; czepiania się pojazdów.

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy.

Zabrania się zatrzymania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów (mandat 100-300zł); na drodze dla rowerów (mandat 100zł), pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.

W Polsce nie ma konieczności jazdy na rowerze w kasku. Warto jednak zainwestować w ten element wyposażenia. Rowerzysta na drodze z osłonięta głową jest znacznie bezpieczniejszy.

Straż miejska w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Zabrakło podkreślenia, że jazda rowerem po pasach bez wyznaczonej ścieżki rowerowej zagrożona jest wysokim mandatem. Osoba dojeżdżająca do przejścia dla pieszych gdzie ścieżka rowerowa nie występuje i wjeżdżając na nią w myśl przepisów nie jest pieszym tylko kierującym i nie trzeba ustępować takiemu pojazdowi.
(2022.04.19)
Owszem, ale jak potrącisz... odpowiesz za potrącenie pieszego na przejściu.
(2022.04.19)
Weźcie się za tych cymbałów rowerzystów którzy jeżdżą bez oświetlenia, kasku i po chodnikach !
(2022.04.19)
Już się bierzemy, ale najpierw zaczniemy od ciebie w ramach naszego programu walki z idio*mi internetowymi. Pozdrawiam, śmieszkowa policja.
śmieszkowa_policja (2022.04.19)
A paradoksalnie artykuł upiększa auto blokujące ścieżkę dla rowerów. Każdy na swoje grzechy i kierowcy i rowerzyści. Chociaż chyba ciężko spotkać zaparkowany rower wzdłuż pasa jezdni; -)
(2022.04.20)
Droga dla rowerów i pieszych to inaczej chodnik tak. Napisane ciężkim językiem.
(2022.04.20)

info

0  
  0
My, rowerzyści, świadomi głupich zachowań innych rowerzystów, dziękujemy bardzo za ten wpis (rozumiemy, że nie ma aktualnie tematów, więc jesteśmy wyrozumiali). Poprosimy również o artykuł na temat przepisów ruchu drogowego dla jeżdżących samochodami, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej popełnianych wykroczeń i przestępstw: jazdy po pijaku, jazdy z pisaniem esemesów, gadaniem przez telefon w trakcie kierowania pojazdem, parkowaniem na chodnikach, ścieżkach rowerowych, jazdy z rozjeżdżaniem lub choćby nieustępowaniem pieszym na przejściach, jazdy po chodnikach. Z góry dziękujemy!
(2022.04.20)

info

0  
  0
Za to bardzo łatwo, wręcz nagminnie znajduje się samochody zaparkowane na całej szerokości chodnika, auta zaparkowane tak, że nie widać, czy zza pasów coś wyjeżdża.
(2022.04.20)
Kolejna grupa świetych krów zaraz po pieszych na przejściach. Tzw rowerzyści nagminnie łamią przepisy jeżdżąc po chodnikach i jeszcze potrafia bałwany dzwonic na pieszych. Tylko jakos SM i Policja udaje zawsze, że nie widzi.
(2022.04.20)

info

0  
  0
Jak ja czekałem na tą napieprzankę jednych i drugich i trzecich ha ha ha nareszcie WYLAZŁO polactwo.
ha ha ha (2022.04.20)