Ci, którzy zaszczepili się wcześniej, po pół roku rejestrują się (lub nie) na przyjęcie "dawki przypominającej" – w tym przypadku preparatu Pfizera lub Moderny.
- Dawka przypominająca wzmacnia słabnącą odporność u osób, które miały dobrą odpowiedź immunologiczną po dawkach podstawowych szczepionek. Wyniki badań wskazują, że podanie dawki przypominającej prowadzi do znaczącego wzrostu miana przeciwciał. W Izraelu, gdzie najwcześniej wprowadzono dawki przypominające w całej populacji (od sierpnia 2021 roku) odnotowano znaczne zmniejszenie ryzyka infekcji i objawów ciężkiego COVID-19, szczególnie u osób w wieku 60 lat i starszych – czytamy na stronach rządowych.
Jednym z miejsc, gdzie można zaszczepić się w Elblągu, jest punkt szczepień działający przy al. Grunwaldzkiej – w Hali Sportowo-Widowiskowej. Wciąż funkcjonuje podobnie, chociaż zajmuje mniej powierzchni hali – szczepienia nie odbywają się już na płycie boiska, cała procedura dzieje się na korytarzu (samo szczepienie – za parawanami).
Ale po kolei. Najpierw mierzenie temperatury, potem pobieramy kwestionariusz w recepcji - w większej części pytania dotyczą stanu zdrowia osoby, która stawiła się na szczepienie. Jesteśmy między innymi pytani o ewentualne niepożądane reakcje przy wcześniejszych szczepieniach. Później chwila oczekiwania przy parawanach, samo szczepienie... i to w zasadzie tyle. Personel realizujący szczepienia po samej procedurze zaleca jeszcze posiedzenie kilka minut w poczekalni – już z wydrukowanym certyfikatem covidowym.
Cała wizyta w punkcie szczepień może się zamknąć w kilkunastu minutach.
W Elblągu przeprowadzono 181 299 szczepień (dzienna liczba szczepień wynosi obecnie – 26 stycznia - 663). W pełni zaszczepionych jest 67 268 osób. W powiecie elbląskim to odpowiednio 50 519 szczepień i 20 330 w pełni zaszczepionych. Warto odnotować, że w mieście i regionie elbląskim są też przeciwnicy bądź szczepień, bądź polityki rządu jeśli chodzi o kwestie związane z pandemią. Dali wyraz swojemu niezadowoleniu m. in. w ramach protestu, który odbył się na elbląskiej starówce 24 stycznia.
Dodajmy, że liczba szczepień w warmińsko-mazurskim wynosi obecnie 1 759 687. W pełni zaszczepione są 656 243 osoby.
W skali całego kraju wykonano natomiast 50 952 034 szczepienia. W pełni zaszczepionych są 21 633 454 osoby. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi 17 832.
W Elblągu na szczepienia w punkcie przy Grunwaldzkiej można rejestrować się telefonicznie:
- tel. 55 221 22 32
- tel. 55 221 22 42
- tel. 55 221 22 52