W restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit osób, które mogą w nich przebywać, został obniżony od 15 grudnia do 30 proc. Zwiększenie limitu możliwe jest tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę lub księdza za pomocą certyfikatu COVID-19.
- Jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy. Czyli klient jest zobowiązany, jeśli zechce wejść. Jeżeli nie, nie musi niczego okazywać – mówi kilka dni temu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, pytany o to, jak w praktyce będzie wyglądać weryfikacja certyfikatów przez przedsiębiorców.
Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów. Do 31 stycznia zamknięte będą też kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Ten zapis wywołał spore zamieszanie w branży, bo wcześniej rząd zapowiadał, że takie miejsce będą mogły funkcjonować w Sylwestra i 1 stycznia.
- Zgodnie z deklaracją podczas konferencji obostrzeniowej, na Sylwestra pojawi się możliwość "świętowania" w reżimie sanitarnym do 100 osób z limitami. Ten zapis pojawi się w kolejnej nowelizacji rozporządzenia. Podtrzymujemy zapowiedź – wyjaśniało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze w reakcji na pytania jednego z dziennikarzy.
Co ciekawe, po konsultacjach międzyresortowych zrezygnowano z zapowiadanego wprowadzenia limitów w transporcie zbiorowym
- Nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń, utrzymują się na poziomie 20 tys., do tego dochodzi nowy wariant wirusa, co sprawia, że grozi nam piąta fala, dlatego musimy wprowadzić nowe obostrzenia, bo te obowiązujące od 1 grudnia nie przynoszą efektów – mówił jeszcze tydzień temu Adam Niedzielski, minister zdrowia, tłumacząc zapowiedzi rządu w sprawie obostrzeń.
Obostrzenia dotyczyć będą także oświaty. Uczniowie szkół podstawowych i średnich uczyć będą się zdalnie od 20 grudnia do 9 stycznia (w tym czasie będą też mieli świąteczno-noworoczną przerwę w nauce). Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian.
Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania. Obowiązek testowania wprowadzono od 15 grudnia również dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
Źródło: Wirtualna Polska