Na czwartkową sesję przygotowano dwa projekty uchwał w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącego współpracy Elbląga z Tarnopolem. Jeden przygotowała rządząca miastem koalicja. Drugi – klub radnych PiS. Pierwszy przewidywał łagodniejsze w wymowie stanowisko, drugi – zawieszenie współpracy z ukraińskim miastem.
Oba projekty uchwał są związane z wydarzeniami w Tarnopolu: tamtejsza Rada Miejska w marcu tego roku nadała miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej, co wywołało głosy oburzenia w Polsce.
- Powinniśmy postawić na dialog, jaką jedyną możliwość wpływu na władze Tarnopola. Dyplomacja to nie jest zabawa w piaskownicy, że się obrażamy i zabieramy swoje zabawki. Pierwsza wersja uchwały jest znacznie lepsza od drugiej – mówił radny Marek Kamm z klubu Koalicji Obywatelskiej.
- Ta pierwsza rekomendacja nie jest mocnym głosem skierowanym do władz Tarnopola. Może być tak samo odebrana jak wcześniejsze listy prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej. Zawieszenie to o wiele lepsze rozwiązanie. Proszę też zauważyć, że w drugim punkcie proponowanego przez nas stanowiska jest mowa o dialogu z władzami Tarnopola. Dialog na temat historii naszych narodów jest konieczny – stwierdził Marek Pruszak z klubu radnych PiS.
Koalicja rządząca odrzuciła propozycję klubu radnych PiS 16 głosami za, 7 przeciw, dwie osoby się wstrzymały. Uchwaliła łagodniejsze w skutkach stanowisko, które poparło 16 osób, 9 osób było przeciw. Jego treść publikujemy poniżej.
Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie współpracy z miastem Tarnopol
Mimo trudnej historii dzielącej naród polski i ukraiński współpraca między Elblągiem a Tarnopolem trwa nieprzerwanie od 1992 roku. „Naszym wspólnym życzeniem jest rozwijanie przyjacielskich stosunków między naszymi miastami i wzmacnianie uczucia wspólnoty przez wymianę idei i doświadczeń”. To podstawowe idee, które towarzyszyły rozpoczęciu procesu współpracy i zostały zawarte w deklaracji o współpracy i umowie partnerskiej.
Nie do zaakceptowania jest dla elblążan decyzja władz Tarnopola o nadaniu nazwy tarnopolskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, będącego głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Roman Szuchewycz ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie czystek etnicznych na kresach wschodnich jako represyjnej i ludobójczej taktyki, w wyniku której bestialsko zamordowano w latach 1943 - 1944 dziesiątki tysięcy ludności cywilnej polskiej narodowości. Bolesna historia zbrodni na kresach ówczesnej Rzeczpospolitej jest żywa wśród Polaków.
Gloryfikowanie przez nasze miasto partnerskie takich postaci i postaw jest moralnie naganne i nie sprzyja budowaniu jakichkolwiek partnerskich relacji. Rada Miejska w Elblągu rekomenduje Prezydentowi Elbląga niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol.
Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię.