Nadwiślańska Organizacja Turystyczna planuje uroczyste przywrócenie wodnego szlaku Camino poprzez przepłynięcie Wisłą z Krakowa do Gdańska, a następnie drogą morską do Hiszpanii razem z wyrzeźbioną specjalnie w tym celu figurą św. Jakuba. W piątek o godz. 17 figura przypłynie do Elbląga, o godz. 18 odbędzie się z tej okazji uroczysta msza św. w katedrze św. Mikołaja. W sobotę o godz. 12 figura dotrze do Tolkmicka.
- O godz. 12 z portu w Tolkmicku uroczyście wprowadzimy ją do naszego kościoła. Następnie o godz. 15 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej czuwanie, zakończone o godz. 18 mszą świętą i pożegnaniem figury - informuje ks. Józef Grochowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Tolkmicku.
- Historycy nie mają wątpliwości - drogą wodną do Santiago dotrzeć można było najszybciej i najtaniej. Pielgrzymka z Krakowa do Santiago lądem, blisko 4 tys. kilometrów, zajmowała ok. 4 miesiące w jedną stronę. Wyprawa Wisłą do Gdańska, a stamtąd statkiem morskim do portu w La Coruña i dalej trzy dni pieszo do Santiago, zajmowała przynajmniej o połowę mniej czasu. Choć w XIII i XIV wieku obawiano się angielskich piratów, droga ta uchodziła za najwygodniejszą. Nadwiślańska Organizacja Turystyczna chce przypomnieć, przywrócić i spopularyzować tę pradawną trasę pielgrzymkową. Wisła od średniowiecza była wielką arterią komunikacyjną, po której pływały tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś rzeka wraca do życia, następuje wielki powrót Polaków nad Wisłę. Coraz więcej na rzece tradycyjnych łodzi i statków. Flisy z Krakowa do Gdańska są coraz popularniejsze. Czas na powrót pielgrzymek! A okazja rodzi się wyśmienita. Rok 2021 jest bowiem rokiem szczególnym - Rokiem Jakubowym. Za takie uznaje się te lata, w których święto św. Jakuba, obchodzone 25 lipca, przypada w niedzielę. Tak też będzie w 2021 roku - czytamy na stronie Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej.
Figura św. Jakuba jest darem włóczków krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą. W tej miejscowości, na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, figura ostatecznie stanie. Wybrano miejsce u stóp Góry Zamkowej, skąd widok na Wisłę zatyka dech w piersiach. Kapliczka powstanie na terenie zrewitalizowanym i specjalnie przygotowanym.