Niedźwiedź się oświadczył

11
15.08.2021
Niedźwiedź się oświadczył
fot. Anna Dembińska
Niedźwiedź i Oświadczyny Czechowa to jedne z tych jednoaktówek Rosjanina, które gwarantują dobrą zabawę. Dziś mogli się o tym przekonać ci elblążanie, którzy niedzielne popołudnie zdecydowali się spędzić w Bażantarni. Zobacz zdjęcia ze spektaklu.

W Letnim Salonie w Bażantarni mogliśmy dziś zobaczyć jednoaktówki Antona Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. W pierwszej z nich ordynarny i prostacki Smirnow odwiedza Popową, wdowę, która wciąż nie może poradzić sobie ze śmiercią męża Nie odwiedza jej jednak bezinteresownie – chce „tylko” zwrotu pożyczki... Oświadczyny to z kolei historia hipochondryka, który wpada na pomysł żeniaczki z córką sąsiada, właściciela ziemskiego. W obu jednoaktówkach Czechow bawi się losami swoich bohaterów raz po raz stawiając ich w dziwnych sytuacjach.

Elbląska historia tego spektaklu sięga 11 czerwca 2005 r., kiedy odbyła się jego premiera w naszym mieście. Wówczas wystąpili Teresa Suchodolska–Wojciechowska, Mariusz Michalski i Lesław Ostaszkiewicz, w Niedźwiedziu, w „Oświadczynach” - Marta Masłowska, Jerzy Przewłocki i ponownie Lesław Ostaszkiewicz. Pewną ciekawostką jest fakt, że przedstawienie cały czas grane jest w tej samej obsadzie. Spektakl cały czas żyje w elbląskim teatrze i dziś mogli go zobaczyć uczestnicy Elbląskiego Salonu.

To było przedostatnie spotkanie ze sztuką w tym sezonie Letniego Salonu.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Małżeństwo to wymysł kobiet zmierzający do zniewolenia mentalnego, a potem ograbienia mężczyzny, mam nadzieję, że nowy ład zlikwiduje te narzędzie ucisku mężczyzn
stop piekłu mężczyzn (2021.08.15)

info

18  
  21
Szkoda, że od lat nie było wznowień genialnych opowiadań Antoniego Czechowa. W ogóle w Polsce wykształtowano taką teorię, że w literaturze rosyjskiej (też i radzieckiej)jedynie istnieje Bułhakow i jego "Mistrz i Małgorzata", a z klasyków Fiodor Dostojewski przede wszystkim z powieścią "Zbrodnia i kara". Całkowicie polscy wydawcy wyeliminowali z istnienia wybitnego literata czasów ZSRR Michaiła Zoszczenkę. A literatura rosyjska, a też ta tak pomijana z okresu radzieckiego, jest wysoce interesująca i wyjątkowo bliska losom ludzi, a jednostki w szczególności. Spektakl powyżej opisany to tylko niewielki przykład artyzmu rosyjskiej literatury.
Zasmucony czytelnik. (2021.08.15)
@Zasmucony czytelnik. - Antoni Czechow był Czechem i tylko dla zgrywy pisał swoje dramaty po rusku, to genialny dramaturg Czeski i kompletnie niezrozumiałym jest, że Rosjanie uważają, że był Rosjaninem, zresztą Puszkinem jest to samo, Puszkin był Afrosłowianinem piszącym po rosyjsku, ależ niewiadomych powodów w Rosji jest uznawany za Rosjanina,
derty (2021.08.15)
@derty - Ty lubisz pisać bzdury? nieprawdy? Czechow, a od czech niby nazwisko, a Puszkin jak już to afrorosjaninem, czyli ruskiem, jak to ty ujmujesz, a Mickiewicz?
(2021.08.15)
@derty - Oczywiście, a Kopernik była kobietą, natomiast piękna Afrodyta wyglądała jak Kaczyński br. .. .. Podobno Piłsudski jeździł na osiołku jak nasz Wałęsa i podobny był do Morawieckiego.
gggggggggggg (2021.08.15)
@Zasmucony czytelnik. - Ta klasyka rosyjsko - radziecka nie leży obecnym wyznawcom wiary, dzisiaj jest modna klasyka kowbojskiej prerii, gdzie oprócz coltów, gonionego bydła -słychać šmiech I rżenie koni.
Co. (2021.08.16)
Ciagle ten sam temat brak laweczek zamontowanych Na stale. Czy U M ratuszu robi nam łaskę. MONTUJCIE WRESZCIE WIECEJ ŁAWEK.
(2021.08.16)

info

4  
  1
@derty - A Kopernik był Niemcem.
(2021.08.16)
Kopernik to kiedyś na Działdowskiej mieszkał
Dzieci buthaprenu (2021.08.16)

info

1  
  0
@Zasmucony czytelnik. - Był świetny spektakl „burzliwe życie lejzorka Rojtszwanca” i genialny w tym przedstawieniu Sławomir Banas.
Widz (2021.08.16)