Strażacy pomagają osobom, które tego potrzebują, w dostaniu się do punktów szczepień, mają także prowadzić akcję informacyjną promującą program. Do działań związanych z transportem seniorów ma być zaangażowanych prawie 13 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, pół miliona druhów OSP i ponad 30 tys. strażaków PSP.
- Do wczoraj dowieźliśmy na miejsce (szczepień – dop. red.) 872 osoby, głównie osoby starsze, które na pewno miałyby ogromny kłopot, żeby dotrzeć na czas na szczepienie – zaznaczał komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak.
- Myślę, że musimy wspierać Narodowy Program Szczepień, po to, żeby w końcu zapobiec tej pandemii – stwierdził druh OSP Andrzej Matczak.
Podczas konferencji zapowiedziano rozpoczęcie kolejnego etapu programu szczepień, który powinien ruszyć w przyszłym tygodniu. Szczepionki firmy AstraZeneca, w Polsce przeznaczone dla osób między 18 a 60 rokiem życia, zostaną wykorzystane przy szczepieniu tzw. grupy „1C”, czyli nauczycieli: najpierw tych, którzy już uczą w klasach I-III i nauczycieli w przedszkolach. Do końca lutego do Polski ma trafić ponad pół miliona takich szczepionek. Minister Dworczyk odniósł się też do zarzutów, jakoby była to gorsza szczepionka niż innych firm.
- Jest to w pełni wartościowa szczepionka wykorzystywana w Europie i na całym świecie – przekonywał. Podkreślał, że chroni ona ponad 60 proc. osób przed zachorowaniem, a pozostałych przed ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją lub śmiercią. Dworczyk apelował, by w tej sprawie zaufać lekarzom. Więcej informacji na temat kolejnego etapu programu szczepień ma zostać przedstawionych w czwartek.
Szef kancelarii premiera odniósł się też do odwoływania i przesuwania terminów szczepień. Dworczyk zaznaczył, że jest to zależne od producentów i realizowanych dostaw. Według ministra, w związku z opóźnieniem i zmniejszeniem dostaw ok. 5 tys. seniorów miało przeniesione szczepienie o 1-2 dni. Michał Dworczyk zaznaczył, że szczepionki są w tej chwili wykorzystywane „na bieżąco”, bo w związku ze zmianami w harmonogramie dostaw nie ma zapasów leku. Podkreślał też, że w lutym nastąpią kolejne dostawy szczepionek innych firm, Pfizera i Moderny, rekomendowanych dla seniorów. Wczoraj (1 lutego) dotarło do Polski 321 tys. szczepionek Pfizera, w kolejny poniedziałek planowana jest dostawa kolejnych 321 tys., a pod koniec lutego ma zostać dostarczonych prawie 400 tys. szczepionek. W tym miesiącu ma trafić do Polski także 350 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.
Nie zostały jeszcze podjęte decyzje dotyczące zniesienia ograniczeń w gospodarce. Minister Dworczyk podkreślił, że w „drugiej połowie tygodnia” pojawią się dalsze informacje na ten temat.