Lucyna Szmurło przez lata była związana z lokalną przedsiębiorczością i polityką. W latach 90. była organizatorem Targów Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Elblągu i Targów Gospodarczych w Kaliningradzie. Pracowała społecznie jako wiceprezes Towarzystwa Miłośników "Truso", była współzałożycielką Fundacji Elbląg. W 1997 roku została w Elblągu wybrana Kobietą Roku.
Przez siedem lat była prezesem nieistniejącej już Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, współzałożycielką lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Po wyborach samorządowych w 2006 roku, w grudniu, przyjęła stanowisko wiceprezydenta Elbląga z rąk Henryka Słoniny, co było wówczas wielką polityczną sensacją. Zajmowała się sprawami promocji, rozwoju przedsiębiorczości i geodezji. Stanowisko wiceprezydenta Elbląga pełniła niecały rok. Została odwołana, gdy na jaw wyszły nieprawidłowości związane z jej wcześniejszą działalnością w Elbląskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Po tych zdarzeniach pani Lucyna nie powróciła już do życia publicznego. - Została wplątana w tę sprawę przez swoje zaufanie do ludzi. To był dla niej straszny czas - wspomina jedna z jej przyjaciółek.
Lucyna Szmurło zmarła w wieku 69 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 5 stycznia. Msza św. o godz. 13 w kościele św. Floriana przy ul. Wyżynnej, bo czym nastąpi pogrzeb na cmentarzu Dębica (nowa część).