Profilaktyczną kwarantanną domową zostało objętych pięciu uczniów i dwóch nauczycieli, którzy w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej projektu Erasmus przebywali w ubiegłym tygodniu na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Wszyscy czują się dobrze.
- Przebywaliśmy 10 tysięcy kilometrów od Europy, w Reunion, gdzie nie stwierdzono przypadków choroby. Po przeprowadzonej dzisiaj (10 marca) konsultacji z głównym inspektorem sanitarnym i lekarzem z oddziału zakaźnego dyrektor SP 11 w Elblągu, Bogusław Milusz podjął decyzję o wprowadzeniu profilaktycznej kwarantanny dla tych osób. Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze – czytamy w oświadczeniu, które zamieszczono na profilu SP nr 11 na Facebooku.
Kwarantanna zapewne uspokoi rodziców uczniów "jedenastki", którzy w poniedziałek (10 marca) interweniowali w naszej redakcji.
- Nie wiemy, czy mamy posyłać nasze dzieci do szkoły? Nie możemy mieć przecież pewności, że dzieci wracające z międzynarodowej wymiany nie miały kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie w sanepidzie, kuratorium oświaty i Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, z każdej z tych instytucji odesłano nas bez konkretnej informacji – powiedział nam jeden z rodziców.
Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego wyjaśnia, że „postanowienie zorganizowania szkolnej wycieczki, to suwerenna decyzja dyrektora danej placówki”. Nie ma żadnych ministerialnych instrukcji.
- My oczywiście odradzamy zagraniczne szkolne wyjazdy w obecnym okresie. Prosimy dyrektorów szkół, by w tym zakresie kierowali się zdrowym rozsądkiem – mówi rzecznik.
Zagraniczne wycieczki szkolne nie będą organizowane między innymi przez II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Odwołano je do końca roku szkolnego.
- Nie będziemy ryzykowali zdrowiem młodzieży oraz ich rodzin. Odwołaliśmy m.in. wycieczkę do Londynu, rozumiem oczywiście rozczarowanie uczniów, jednak zdrowie jest ważniejsze – podkreśla Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO w Elblągu.
Przypomnijmy, że w związku z możliwością zarażenia się się koronawirusem wojewoda warmińsko-mazurski nałożył już w minioną środę (4 marca) na Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu na wszystkich oddziałach obowiązuje zakaz odwiedzin.
W Urzędzie Miejskim w Elblągu zamontowane zostały dozowniki z płynem dezynfekującym do rąk.
- Dozowniki znajdują się w holu budynku głównego urzędu przy ul. Łączności, a także w Departamencie Spraw Obywatelskich, Urzędzie Stanu Cywilnego, Ratuszu Staromiejskim, Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych, Departamencie Świadczeń Rodzinnych oraz Referacie Obsługi Kierowców. Przy każdym z urządzeń wisi również informacja, w jaki sposób zapobiegać zarażeniu koronawirusem – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
W województwie warmińsko-mazurskim mamy dwa potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem. W Elblągu, jak poinformował nas w poniedziałek (10 marca) Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, kilka osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.