Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” zamontuje budki dla ptaków na sześciu wieżowcach poddanych w tym roku termomodernizacji. Pieniądze na inwestycję spółdzielnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co ma w tym przypadku duże znaczenie.
- Warunkiem niezbędnym dla prawidłowej realizacji inwestycji jest jej prowadzenie w oparciu o ekspertyzy określające stopień zasiedlenia przez ptaki i nietoperze budynków mieszkalnych poddawanych termomodernizacji (22 budynki wysokie). Ekspertyzy ornitologiczne opracowują uprawnieni ornitolodzy i na ich podstawie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydaje stosowną decyzję środowiskową związaną z opracowaniem działań kompensacyjnych w zamian za utracone siedliska rozrodu przez ptaki i nietoperze. Takim działaniem kompensacyjnym jest zamontowanie 155 budek lęgowych przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków (wróbel, kopciuszek, kawka, jerzyk) i nietoperzy na elewacjach sześciu budynków poddanych termomodernizacji w 2019 roku. Decyzja nie dotyczy gołębia miejskiego – informuje Sławomir Łopieński ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
Budki pojawia się na wieżowcach przy ulicach: Okulickiego 4-9 (53 budki), Szarych Szeregów 1-2 (35 budek), na Wiejskiej 34 (18 budek), Robotniczej 248 (16 szt.), Robotniczej 250 (18 szt.), Robotniczej 252 (15 szt.). Podobnie będzie z budynkami poddanymi termomodernizacji w latach 2020-22.
Koszt wykonania, dostawy i montażu budek w sześciu wieżowcach to 9500 złotych. - SM „Zakrzewo” zobowiązana jest do prowadzenia nadzoru ornitologicznego w czasie trwania procesu termomodernizacji budynków i po jego zakończeniu w styczniu 2020 roku dostarczyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie raportu o wykonaniu działań kompensacyjnych określonych w decyzji środowiskowej – dodaje Sławomir Łopieński.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter