O Żuławach w japońskiej telewizji

73
31.05.2019
O Żuławach w japońskiej telewizji
fot. Malwina Nogaj
W niedzielÄ™, 2 czerwca o godz. 19 planowana jest emisja premierowego odcinka „Okno na Å›wiat” japoÅ„skiej telewizji TBS. BÄ™dzie on dotyczyÅ‚ jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych na Å»uÅ‚awach – XVIII wiecznego Domu Podcieniowego nr 6 w Å»uÅ‚awkach, tzw. Danziger Kopf należącego do Katarzyny i Mariusza WiÅ›niewskich.
W ramach wizyty w naszym kraju japońska telewizja przygotowała kilka odcinków, które dotyczą drewnianej architektury w Polsce. Wśród wielu znamienitych obiektów wyselekcjonowano m.in. kolorowe domy we wsi Zalipie, Świątynię Wang w Karpaczu oraz właśnie Dom podcieniowy w Żuławkach państwa Wiśniewskich. Jest to jednocześnie wspaniała i prawdopodobnie pierwsza w historii promocja Żuław w dalekiej Japonii.
   JapoÅ„ska telewizja TBS (Tokyo Broadcasting System Television) znana jest w Europie m.in. ze sprzedawanego na zasadach licencji rozrywkowego programu Takeshi Castle. Sam program „Okno na Å›wiat” jest zwiÄ…zany głównie z architekturÄ… i stylem życia. Idea serii bardzo koncentruje siÄ™ w dosÅ‚owny sposób wÅ‚aÅ›nie na oknach omawianych w programie budynków.
O Żuławach w japońskiej telewizji
fot. Malwina Nogaj

   Odcinek dotyczÄ…cy Å»uÅ‚awek i domu podcieniowego paÅ„stwa WiÅ›niewskich powstawaÅ‚ w listopadzie 2018 r. Ekipa telewizyjna przyjechaÅ‚a do Polski prosto z Tokyo i spÄ™dziÅ‚a w Å»uÅ‚awkach 2 dni.
   - ByÅ‚o to dla nas bardzo ciekawe, niecodzienne a nawet egzotyczne doÅ›wiadczenie. JapoÅ„czycy mieli zaplanowany dokÅ‚adnie każdy punkt w scenariuszu, który przedstawiono nam przed ich wizytÄ…. FascynowaÅ‚y ich kolory, natura i historia tego domu. Odcinek już oglÄ…daliÅ›my i jesteÅ›my pod wielkim wrażeniem japoÅ„skiego patrzenia na Å›wiat, gdzie liczy siÄ™ szczegół, Å›wiatÅ‚o i klimat. PowstaÅ‚ bardzo nastrojowy i peÅ‚en ciepÅ‚a odcinek o domu i mieszkajÄ…cej na Å»uÅ‚awach polskiej rodzinie. To egzotyczna pamiÄ…tka na caÅ‚e życie i duma, że nasza wieÅ› zostaÅ‚a dostrzeżona na drugim koÅ„cu Å›wiata – powiedziaÅ‚ Mariusz WiÅ›niewski, wÅ‚aÅ›ciciel domu podcieniowego w Å»uÅ‚awkach.
   Dom podcieniowy w Å»uÅ‚awkach przez ostatnie kilka lat staÅ‚ siÄ™ jednym z najbardziej znanych i docenianych zabytków w regionie, głównie za sprawÄ… swoich wÅ‚aÅ›cicieli, którzy spoÅ‚ecznie na swój wÅ‚asny koszt, organizujÄ… u siebie szereg wydarzeÅ„ zwiÄ…zanych z kulturÄ…, sztukÄ… i edukacjÄ…. Przy tych okazjach wokół domu roÅ›nie coraz szersza grupa przyjaciół domu, w skÅ‚ad której wchodzÄ… historycy, dziennikarze, przedstawiciele nauki i sztuki. PrzykÅ‚adowo na „deskach” podcienia odbÄ™dzie siÄ™ 29 czerwca akustyczny koncert Anji Orthodox, charyzmatycznej wokalistki kultowego zespoÅ‚u Closterkeller.
   Dom byÅ‚ bohaterem wielu seriali dokumentalnych o architekturze i turystyce. KrÄ™cono tutaj m.in. program dla francuskiej telewizji Planete Plus ("Naturalnie Polska"). Å»uÅ‚awski pisarz Andrzej Kasperek napisaÅ‚ w zeszÅ‚ym roku dedykowany felieton na temat zabytkowego domu i dziaÅ‚alnoÅ›ci PaÅ„stwa WiÅ›niewskich. Oprócz opisywanej w literaturze naukowej najwiÄ™kszej w kraju prywatnej kolekcji fliz holenderskich, aktualni wÅ‚aÅ›ciciele zebrali bogatÄ… kolekcjÄ™ obrazów. SÄ… to bardzo zróżnicowane kolekcje impresjonistów, neorenesansowe i biedermeierowe portrety oraz kilka cennych przykÅ‚adów sztuki flamandzkiej, Å‚Ä…cznie ponad 100 obrazów, co stanowi niezwykÅ‚Ä… galeriÄ™ sztuki. Bardzo ważne sÄ… też przeprowadzone aranżacje wnÄ™trz nawiÄ…zujÄ…ce do stylu z przeÅ‚omu XIX i XX wieku. CaÅ‚ość można podziwiać od kilku lat wirtualnie - na facebookowym profilu domu, który zdobyÅ‚ już blisko 12 tysiÄ™cy polubieÅ„ co stanowi ewenement na tle caÅ‚ego kraju jeÅ›li chodzi o inicjatywy zwiÄ…zane z zabytkami. PrzykÅ‚adowo Muzeum GdaÅ„ska (m.in. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Twierdza WisÅ‚oujÅ›cie) posiada tylko 6 tysiÄ™cy polubieÅ„.
   - WÅ‚aÅ›nie poprzez nasz profil spoÅ‚ecznoÅ›ciowy dotarli do nas JapoÅ„czycy ze swojÄ… propozycjÄ… nakrÄ™cenia u nas swojego programu. Facebook zatacza bardzo szerokie krÄ™gi - wÅ›ród fanów znajdujÄ… siÄ™ oprócz Polaków obywatele Ukrainy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i jak widać również i Japonii. To nowe czasy dla takich inicjatyw jak nasza, które pozwalajÄ… nam Å‚Ä…czyć rodzinny dom z wirtualnym zwiedzaniem, które nie zakłóca nam spokoju a daje sporo satysfakcji. Dom staÅ‚ siÄ™ naszÄ… wielkÄ… pasjÄ… na caÅ‚e życie a jednoczeÅ›nie jest to taki zabytek, który jest chyba najbliższy osobom, które odwiedzajÄ… profil naszej strony. To taki swojski dom dla każdego, nie tak zimny i niedostÄ™pny jak mury zamków czy przytÅ‚aczajÄ…ce czasami skalÄ… barokowe paÅ‚ace.
   Dom podcieniowy nr 6 w Å»uÅ‚awkach powstaÅ‚ w XVIII wieku a jego pierwszym udokumentowanym wÅ‚aÅ›cicielem byÅ‚ Peter Epp, menonicki kaznodzieja, którego grób znajduje siÄ™ do dzisiaj nieopodal domu na cmentarzu w Niedźwiedziówce. Od wielu dekad miaÅ‚ szczęście do dobrych wÅ‚aÅ›cicieli, którzy bez dotacji od kilkudziesiÄ™ciu lat dbajÄ… o wzorcowy stan obiektu. W 1985r. jeden z nich – WÅ‚adysÅ‚aw Romanowski otrzymaÅ‚ I nagrodÄ™ za najlepiej utrzymany zabytek prywatny w Polsce. To typowy przykÅ‚ad wspaniaÅ‚ej architektury wiejskiej na Å»uÅ‚awach – potężny dom ze sporÄ… wystawkÄ… na kolumnach w postaci tzw. podcienia, który rozwijany byÅ‚ na tych terenach od Å›redniowiecza po wiek XIX. Podobnych obiektów zachowaÅ‚o siÄ™ już tylko kilkadziesiÄ…t, w stanie dobrym jest ich niestety mniej niż 10 (w 1945r. istniaÅ‚o ich ponad 200). To odchodzÄ…ce Å›wiadectwo Å›wietnoÅ›ci dawnych żuÅ‚awskich gospodarzy, które obok wiatraków sÄ… wizytówkÄ… tego regionu do dzisiaj.
   Wspomniany odcinek w Polsce bÄ™dzie można obejrzeć bezpÅ‚atnie na facebookowym profilu Domu podcieniowego w Å»uÅ‚awkach Danziger Kopf już w tÄ™ niedzielÄ™ o godz. 19.
   
inf. nadesłana

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Czy znajdzie się ktoś, kto stworzy skansen z tych ocalałych zulawskich budynków pomennonickich? Wzbiera bezsilna złość kiedy widzi się popadające w ruinę piękne niegdyś domy, resztki pałaców czy wiatraków.
BEZ ÅšCIEM proszÄ™ (2019.05.31)
Niestety tak dbających o swoją posiadłość ludzi u nas jest niewielu. Czasami przejeżdżając przez wioski aż nie chce się patrzeć. W Niemczech takich starych zabytkowych domków w dobrym stanie są tysiące.
StefanK (2019.05.31)
Powinni pokazac elblag, bo to rowniez skansen.
@BEZ ÅšCIEM proszÄ™ - Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, pojedz zobacz popytaj, moze to wlasnie ty stworzysz nastepny skansen po otrzymaniu dotacji
Więcej takich ludzi. Brawo
W końcu ktoś kto nie bierze pieniędzy z naszych podatków. Irytujace jest to jak gro srdków marnowane jest na niby renowacje a tak naprawde to wyciąganie pieniędzy z dotacji. Brawa dla właścicieli.
@BEZ ŚCIEM proszę - Tak jak tu napisano było tych domów ponad 200,jest kilkadziesiat a w w dobrym stanie sa chyba tylko 2-3 obikety. Sami sobie wystawiamy świadectwo bo to ostatni dzwonek aby coś z tym zrobić.
Tylko gdzie ich znajdziesz? Oprócz dobrych chęci potrzebne są jeszcze pieniądze.
Utrzymanie takich domów to kwestia pieniędzy, bo nie oszukujmy się nie jest to tanie. A jeszcze trochę domów podcieniowych zostało w okolicy np w Jelonkach są 3, kiedyś były 4 i jeden został przeniesiony do skansenu. Jest też np w Stalewie .
Bo to kwestia pieniędzy, żeby utrzymać taki dom trzeba wielu środków finansowych, dużo więcej, niż przy zsyczjanym domu murowanym, który nie jest zabytkiem. W Niemczech ludzie mają pieniądze, a rząd ma więcej środków na zabytki. U nas niestety jeszcze do tego dużo brakuje.