Ławników jak na lekarstwo

21
04.02.2019
Ławników jak na lekarstwo
(fot. Anna Dembińska)
Aż 54 ławników poszukuje elbląski Sąd Okręgowy. Problem jest poważny, bo brak ławników może utrudnić pracę sądów np. w sprawach karnych czy rodzinnych. W samym tylko Elblągu jest 17 wakatów, a zgłoszono dotychczas zaledwie pięć osób. Termin zgłoszeń mija dzisiaj.
Ławników wybierają rady gmin na wniosek prezesa Sądu Okręgowego. Na lata 2016-2019 potrzebnych było 92 ławników, wybrano wówczas 67. - W trakcie trwania kadencji kilku ławników z różnych przyczyn zrezygnowało z pełnienia funkcji, a co do jednej z osób konieczność skreślenia z listy ławników była skutkiem śmierci tej osoby – informuje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Obecnie sąd posiada 60 ławników. Liczba ta jest niewystarczająca z uwagi na ilość wpływających spraw i przepisy. Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn, a zwłaszcza w przypadku konieczności zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika.
   Dlatego prezes Sądu Okręgowego wystąpił do rad gmin w okręgu elbląskim o przeprowadzenie uzupełniających wyborów na ławników. Potrzeba aż 54 osób, w tym 17 z Elbląga, 7 z gminy Elbląg, po 5 z gminy Braniewo. Fromborka i Młynar oraz 10 z Pasłęka.
   - Konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających, z uwagi na ekonomikę przedsięwzięcia oraz minimalizację przyszłych kosztów zwrotów dojazdu dla wybranych ławników, ograniczono do najbliższych i stosunkowo większych miast i gmin znajdujących się w sąsiedztwie Elbląga – dodaje Tomasz Koronowski.
   Termin zgłoszeń kandydatów na ławników mija dzisiaj. Tymczasem w Elblągu na 17 wakatów zgłoszono tylko 5 osób. Dlaczego zainteresowanie jest tak małe? Być może dlatego, że ławnicy wyłonieni w wyborach uzupełniających będą pełnić swoją funkcję tylko do końca obecnej kadencji, a więc około pół roku. Kolejna kadencja będzie dotyczyć lat 2020-2023, a wybory na nią odbędą się jesienią.
   W związku z koniecznością przeprowadzenia uzupełniających wyborów ławników w każdym z samorządów jeszcze w lutym będą musiały się odbyć nadzwyczajne sesje rady miast czy gmin.
   
   Sprawdź, jakie są procedury wyboru ławników
   

   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A możne ludzie nie chcą w tym uczestniczyć i identyfikować się z nadzwyczajną kastą?
rolio (2019.02.04)
ile kasy dla ławnika?
(2019.02.04)

info

13  
  2
No na pewno mniej jak DLA radnego.Garbusiarz cyklista
Zbyszek 1 (2019.02.04)

info

4  
  1
O co chodzi z tym "Garbusiarz cyklista"?
(2019.02.04)
A moim zdaniem problem jest w wynagrodzeniu. Bo ile zarobi taki ławnik?
pesto (2019.02.04)

info

9  
  2
Chcialem sie zglosic, ale gdy zobaczylem wynagrodzenie za dzien na poziomie 76 zlotych to podziekowalem. Jakbym mogl sobie dorobic na poziomie powiedzmy 250 zlotych za dzien (razem 500 zlotych w miesiacu) to bym sie skusil.
(2019.02.04)

info

11  
  2
Jakiś niedorozwój
(2019.02.04)
I tu się bardzo mylisz. W konstytucji jest zapisane ze społeczeństwo bierze udział w wykonywaniu władzy sadowniczej poprzez udział ławników. Jest to zatem rodzaj kontroli i wpływu społeczeństwa na przebieg i wynik rozprawy. Ławnicy mają takie same uprawnienia jak sędziowie przy orzekaniau moga zgłaszać sprzeciw i zdania odrębne ich głos się liczy podczas narady nad werdyktem. Wiec jeśli masz zastrzeżenia do pracy sędziów to zgłoś się na ławnika i będziesz pełnił pewnego rodzaju kontrolę nad tą nadzwyczajną kasta jak to napisałeś.
(2019.02.04)
Piękna teoria.
J71+1 (2019.02.04)
taaak. .. a najlepiej wymienić na takich bez wykształcenia i doświadczenia. niech sędzią będzie pielęgniarka albo kierowca. Skoro może zarządzać spółką giełdową, to dlaczego nie może być sędzią. Wszystkie stanowiska dla swoich. .. prawych i sprawiedliwych.
(2019.02.04)