Odpadami zajmie się EPGK

19
25.04.2018
Odpadami zajmie się EPGK
Załoga jest zadowolona, wstąpił nowy duch, chętnie przychodzą do pracy – twierdzi Marek Cymerys, dyrektor EPGK (fot. Anna Dembińska)
Utworzenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które powstało na bazie MPO i PDiM, było dobrym pomysłem – wynika z raportu po pierwszym roku działalności nowej miejskiej spółki. DO EPGK nie trzeba dokładać, jeszcze w tym roku spółka ma przejąć nawet cały pakiet usług związanych z wywozem odpadów od mieszkańców.
Na koniec 2017 roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wykazało 95 tysięcy złotych zysku, przychody wyniosły 1,5 mln złotych i z miesiąca na miesiąc rosną. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu przepisów tzw. ustawy in-house, które zezwala samorządom zlecanie prac miejskim spółkom bez konieczności ogłaszania przetargu.
   EPGK odpowiada już za letnie i zimowe utrzymanie dróg w Elblągu (umowa do czerwca 2020 r.), w tym roku ma też przejąć wywóz odpadów (dotychczasowe umowy z prywatnymi wykonawcami kończą się w październiku). Dodatkowo dbała też m.in. o świąteczne dekoracje miasta, zimowe utrzymanie dróg na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Jarem, parafii św. Mikołaja i ETBS czy wywóz odpadów z terenów elbląskich cmentarzy.
   - Przejęcie wywozu odpadów w mieście to najważniejsze zadanie, które nas czeka. Na razie przejmiemy sektor drugi, który obecnie obsługuje konsorcjum złożone z MPO i firmy Remondis. Konsorcjum kończy swoją działalność i dlatego jesteśmy gotowi dokończyć za nich tę umowę. Docelowo przejmiemy trzy lub pięć sektorów – mówił Marek Cymerys, dyrektor EPGK, na dzisiejszym posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej Rady Miejskiej.
   W 2018 roku EPGK zrealizuje umowy na kwotę prawie 8 milionów złotych. W swojej działalności korzysta z majątku wydzierżawionego od będących w likwidacji PDiM i MPO.
   - Dzierżawiony sprzęt jest wyeksploatowany i wymaga ciągłych napraw – twierdzą władze spółki, które za zakupy inwestycyjne wydały na razie ponad 900 tysięcy złotych (w tym na nowy samochód typu bramowiec i śmieciarkę), czego ponad 220 tys. to dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy na stworzenie nowych miejsc pracy. 
   - Przejęliśmy pracowników z PDiM i MPO. W MPO pozostało jeszcze 25 osób, które realizują umowy związane z obsługą sektora drugiego na wywóz odpadów. Docelowo one też do nas trafią – zapewnia Marek Cymerys. - W sumie w EPGK pracują 72 osoby. Stworzyliśmy 12 nowych miejsc pracy. Załoga jest zadowolona, wstąpił nowy duch, chętnie przychodzą do pracy – twierdzi dyrektor.
   EPGK, by realizować umowy na wywóz odpadów, musi kupić lub wyleasingować z własnych środków potrzebny do tego sprzęt. Trwają też przygotowania do budowy nowej siedziby spółki, która ma powstać na Modrzewinie, na działce o powierzchni 3,50 hektara. - Zleciliśmy opracowanie mapy do celów projektowych i wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Gdy je otrzymamy, ogłosimy przetarg na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego – informują władze spółki.
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
troche bez sensu, żeby budować nową siedzibę i to jeszcze na modrzewinie. .. a za kanałem źle? nie można tam remontu zrobić?
pil (2018.04.25)

info

20  
  4
no to juz wiadomo skad podyzwki za smieci - kolesie Wroblewskiego z nowej spolki chca wyjsc na plus kosztem elblazan
MariuszuProszeTeKamereWylaczyc (2018.04.25)

info

22  
  6
Hucpa w biały dzien! Monopol niczym za PRL! Po co przetargi organizować, żeby prywatne firmy zarobiły tak jak to jest we wszystkich normalnych miastach? Lepiej molocha utworzyć i go utrzymywać z publicznej kasy! A kto za to zapłaci? Pan zapłaci, Pani zapłaci... Społeczeństwo.
Oko (2018.04.25)

info

14  
  7
wreszcie Modrzewina doczekała się poważnego inwestora z branży najnowocześniejszych technologii, spółki z technologiami kosmicznymi , chylę czoła przed ludźmi zarządzającymi miastem, brawa i jeszcze raz brawa
Boczeklll (2018.04.25)

info

12  
  2
Przy takiej polityce w elblągu niedlugo co 5 budynek bedzie stał pusty, a bedą budowaly się nowe. Policja na lotnisku, a zostawia zabytkowy na Krolewieckiej i z lat 80 tych na Tysiąclecia. .EPGK wchlania MPO i buduje na modrzewinie, a zostawia na Zawodziu zabytkowy. Nie jest to ekonomiczne dzialanie.
(2018.04.25)
A kto tu mówi o ekonomii?? Liczy się pijar - kasa i tak będzie (wyciągnięta z portfela społeczeństwa).
Janko (2018.04.25)
Policja na lotnisku bo niedługo dzielnicowi dostaną helikoptery to gdzie mają startować ?
CG (2018.04.25)
Bye, bye kliner
(2018.04.25)

info

13  
  0
W koncu bedzie normalnie jak dawniej teraz cliner traktuje nas jak petentow a obsluga ponizej krytyki smietniki jak by mogli zostawiali by na srodku drogi .Paniskom trzeba utrzec nosa .Popieram.
Zatorzanin. (2018.04.25)

info

15  
  4
Marek jestes the best buziaki dla ciebie i Piotra z warsztatu . Tylko jedna prosba przestancie na koszt miasta latac do Duchowki na sniadania bo to boli . Pozdro jeszcze dla brygadzisty grupy bitumicznej z Pasleka Pana Piotra G szczotka do zamiatania idealnie lezy ci w dloniach .
Masters Zadzi CIOCIO (2018.04.25)

info

5  
  1