Żywa historia chowa się pod kamieniami (Opowieści z lasu, odc.90)

12
26.11.2017
Żywa historia chowa się pod kamieniami (Opowieści z lasu, odc.90)
Prosionek szorstki (fot.CrizzlDizzl/Pixabay)
Ten mały, bo osiągający niecałe dwa centymetry długości, lądowy skorupiak do życia wybiera przede wszystkim chłodne i wilgotne miejsca. Częściowo rozwiązuje to problem wysychania, z którym prosionek szorstki musi się mierzyć każdego dnia. Gatunek ten daje sobie świetnie radę i prezentuje cały szereg ciekawych umiejętności pomagających mu przetrwać.
"Spotkanie ze zwierzętami, które znamy ze skamieniałości pochodzących sprzed niemal 450 milionów lat? Brzmi to jak filmowy scenariusz, a jednak wystarczy pójść do lasu, pogrzebać w ściółce, podnieść kamień lub grubszy kawałek drewna" – przekonuje Grzegorz Okołów na łamach czasopisma Echa Leśne (nr 3 (627) 2017). 
   Na co możemy się natknąć, jeśli pójdziemy za radą autora? Na przykład na prosionka szorstkiego.
   Ten lądowy skorupiak ma silnie spłaszczone, owalne ciało, w ciemnoszarym kolorze, które jest wyraźnie posegmentowane i okryte pancerzem. Oddycha tylnymi "nogami", ma dwie pary czułków, oczy złożone, siedem par odnóży i uropody, dzięki którym może pobierać wodę prosto do... odbytu. Tam jest ona wchłaniana. Ciekawostką jest fakt, że prosionek potrafi również pozyskać wodę na kolejne dwa sposoby – z własnych odpadów przemiany materii oraz z powietrza.
   "Organizmy lądowe zwykle wydalają kwas moczowy lub mocznik, często tracąc przy tym sporo wody. Nie jest to rozwiązanie, które by satysfakcjonowało szanującego się równonoga. Prosionek i jego kuzyni wydalają azotowe produkty przemiany materii w postaci gazowego amoniaku" – tak opisuje to Paweł Jałoszyński w swoim artykule opublikowanym na łamach miesięcznika "Wiedza i życie". - "Narządy wydalnicze, czyli nefrydia, znajdują się w bardzo dziwnym miejscu – na szczękach. Od każdej szczęki przez całą długość spodu ciała biegnie rząd bardzo gęstych łuseczek. Roztwór amoniaku siłami kapilarnymi przewodzony jest z głowy ku tyłowi ciała i podczas tego procesu amoniak paruje".
   Natomiast woda wchłaniana jest z powrotem do organizmu, a proces ten odbywa się w specjalnej "kieszeni", umieszczonej na spodzie tylnej części ciała. Ta sama komora pobiera również parę wodną. Dzięki temu prosionek może oddalić się z kryjówki, na przykład poszukiwanie pożywienia, czyli przede wszystkim rozkładających się części roślin.
   Ten lądowy skorupiak, pochodzący z rzędu równonogów, rozmnaża się wiosną. Samica składa jaja do worka umieszczonego na brzuchu i nosi je ze sobą aż do momentu wylęgu młodych.
   Żyje w lasach, ruinach, piwnicach czy ogrodach, występuje na terenie całego kraju.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

obrzydliwe robactwo
dhdhdh (2017.11.26)

info

11  
  5
Skorupiak??? Chyba stwonog!!!!
(2017.11.26)
10 plag pisowskich, przepowiednia się sprawdza
(2017.11.26)

info

5  
  3
a może bliżej życia jak remont bażantarni ?
moher (2017.11.26)

info

0  
  0
Podskórniaki. Nie dotykac bo wejdzie pod skórę i się umrze.
hohoho123 (2017.11.26)
A bycie skorupiakiem nie łączy się byciem w typie stawonogów?
(2017.11.26)
nie stawonóg a stwonog - tak napisał nasz uczony - a stwonog to nie skorupiak chyba? :):)
poprawka (2017.11.26)
Masz rację to stwonog. W artykule pomyłka niewątpliwa
Rolo (2017.11.26)
Zabobony szerzysz . Do polityki byś się nadala
Ssszzzz (2017.11.27)
NIe "podskórniaki" lecz podskórniki:)
(2017.11.27)

info

0  
  0