UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Cały ten projekt przekopu to jedna fikcja i propaganda. Wycena wzięta z "sufitu". Podawane koszty to ok. 700 milionów zł. Niezależne pracownie wyceniają koszt na 1,5 do 2 miliardów zł. Projekt nie uwzględnia też kosztów eksploatacji rocznej. Ponadto nie wiadomo z jakiego źródła zostanie sfinansowana ta inwestycja. Główny autor planu tj. Urząd Morski w Gdyni był przez Rząd zmuszany do podawania danych nakazowych zarówno technicznych, ekologicznych jak i finansowych. Stąd odwoływano osoby w GUM, które zgłaszały wątpliwości odnośnie rzetelności opracowywanego planu przekopu. Poza tym rządzący nie uwzględniają opracowań zagranicznych ekspertów kwestionujących tworzenie portów takich jak Elbląg. Są one bez perspektyw, a jako przykład podaje się porty w Kołobrzegu i Darłowie, które mimo korzystnego położenia są deficytowe. W tej części Bałtyku po wybudowaniu przez Rosję portu w Ust Łudze ( na południe od Petersburga), który w praktyce przejmie cały ruch towarowy, w tym wielkich kontenerowców, nasz port już na starcie skazany jest na porażkę. Także w sumie nie istnieją przesłanki ekonomiczne uzasadniające tą inwestycję. U podstaw tego działania tkwi wyłącznie czynnik polityczny skierowany przeciwko Rosji. Tymczasem obecne władze rosyjskie nie wyrażają żadnego zainteresowania tym projektem i w zasadzie nasze postępowanie traktują z obojętnością.
Vochs