Wybrany wątek opinii
Pan Michał Glock w swoim wystąpieniu wychwalał a co najmniej mowil z uznaniem o XIX- wiecznnej Rosji, Prusach i Niemczech. Uznał się za kontynuatora tradycji schichauwoskiej i wyraził przekonanie, że to nasza historia. Zwieńczeniem tej wypowiedzi było określenie "nasze torpedowcami i nasze uboty". Panie doktorze - to jest historia tego miasta, ale nie jego wspolczesnych mieszkancow. Proszę o chwilę refleksji
Do moderacji
Odpowiedz
18
10
Masz rację. Też się interesuję historią tego miasta. Jest bardzo ciekawa lecz nie gloryfikuję jej. Nie czuję się z jej powodu dumny. Urządzenia które budował pan Ferdinand S. brały udział w największej katastrofie świata nowożytnego. W moim mniemaniu po tej negatywnej, zbrodniczej stronie. Zbrodni wymierzonej w pierwszej kolejności przeciwko Polsce. Zastanawiam się co współcześni by sądzili o poczynaniach pana F. gdyby był np. właścicielem zakładów chemicznych. I produkował taki specyfik na bazie ziemi okrzemkowej i cyjanowodoru. Też stosowany w okresie II WŚ do zabijania. A może lepiej zostawić to etykom..... Te torpedowce czy uboty na pewno nie są moje.
Do moderacji
Odpowiedz
11
5
Nasze w sensie budowane podczas drugiej wojny światowej przez polskich przymusowych robotników z podobozu kl Stutthof
Do moderacji
Odpowiedz
3
3
Ferdynand Schihau zmarł pod koniec XIX wieku a jego spadkobiercom hitlerowcy odebrali firmę.
Dobrze wiedzieć coś więcej o człowieku zanim wydasz opinię.
Do moderacji
Odpowiedz
13
5
Meeeeetafora, nie bierz do siebie, chodzi o zakłady F. S.A czy do użytku wypuszczał FS, zięć CZ, AH, AE to nie ma znaczenia w ramach oceny. Pewien "lekarz " z KL (tego nie polskiego), tam na południu Polski, też podobno bardzo przyczynił się do rozwoju medycyny.
Do moderacji
Odpowiedz
1
5
co ma piernik do wiatraka?
Do moderacji
Odpowiedz
1
0
Opinie są pisane odnośnie " zachwytu" autora pewnymi sprawami nie schihauem jako takim dobrze jest przeczytać ze zrozumieniem wątek zanim się skomentuje
Do moderacji
Odpowiedz
1
0
Ludzie polecam włączyć myślenie. Stocznia produkowała różne statki nie tylko wojenne. I tu nie chodzi o sentyment do wojny a do tego że w takim zadupiu jakim teraz jest Elbląg kiedyś robiło się najnowocześniejsze statki. Może warto się zastanowić dlaczego teraz już się ich nie robi, a przede wszystkim co zrobić aby w Elblągu znów produkować coś co jest na światowym poziomie, a nie doszukiwać się niewiadomo czego.
Do moderacji
Odpowiedz
5
1
To teraz tak, kupujesz 100 letni dom.50 lat temu pękła w nim ściana. W domu mieszkasz od 40 lat. I jak to opowiesz? W moim domu pękła ściana. A gdyby w nim produkowano 100 lat temu papierosy? W moim domu robiono papierosy.
W moim bloku spółdzielnia 4 lata założyła fotowoltaike, ale cóż mieszkanie kupiłem 3 lata temu.
Do moderacji
Odpowiedz
0
1