Na elbląskie obchody rocznicy tradycyjnie składały się hymn państwowy, apel pamięci i salwa honorowa. Poszczególne delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty.
- We wrześniu 1939 r. po przegranej kampanii wrześniowej państwo polskie zeszło do podziemia, nie tylko struktury wojskowe, które przecież od razu rozpoczęły walkę zbrojną z okupantem, ale także struktury cywilne, całe struktury administracyjne - podkreślał Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - Ta część wojskowa oporu i ta część cywilna złożyły się na organizację, która jest ewenementem w historii świata – zaznaczył.
- Takie zorganizowanie się społeczeństwa było odpowiedzią adekwatną do działań władz okupacyjnych - mówił o Polskim Państwie Podziemnym Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym z okupowanych krajów. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja, to przykłady owego drugiego życia, które kształtowało i hartowało wielu Polaków – dodał.
- Działania Polskiego Państwa Podziemnego dowodziły ponad wszelką wątpliwość, że Polacy, mimo okupacji, mimo wojennej zawieruchy, nie poddali się i wciąż mają ducha walki o niepodległą ojczyznę - przypomniał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Dzięki odwadze i bohaterskim postawom zarówno żołnierzy jak i cywili działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego możemy mówić, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce - stwierdził.
Polskie Państwo Podziemne, jak przypomina Encyklopedia PWN, to "zespół struktur prawno-państwowych, organizacyjnych i obywatelskich, które w latach II wojny światowej miały zapewnić ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium w warunkach okupacji tego terytorium przez wrogów". PPP zostało zapoczątkowane przez konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski utworzoną 27 września 1939 r. "Ostatnią strukturą państwa podziemnego była powołana IV 1945 Delegatura Sił Zbrojnych na kraj, którą rozwiązano 6 VIII 1945" – podaje Encyklopedia PWN.