W konspiracji dla niepodległości

17
27.09.2022
W konspiracji dla niepodległości
Fot. Anna Dembińska
Już 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego obchodzono dziś (27 września) w Elblągu. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia.

Na elbląskie obchody rocznicy tradycyjnie składały się hymn państwowy, apel pamięci i salwa honorowa. Poszczególne delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty.

- We wrześniu 1939 r. po przegranej kampanii wrześniowej państwo polskie zeszło do podziemia, nie tylko struktury wojskowe, które przecież od razu rozpoczęły walkę zbrojną z okupantem, ale także struktury cywilne, całe struktury administracyjne - podkreślał Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - Ta część wojskowa oporu i ta część cywilna złożyły się na organizację, która jest ewenementem w historii świata – zaznaczył.

- Takie zorganizowanie się społeczeństwa było odpowiedzią adekwatną do działań władz okupacyjnych - mówił o Polskim Państwie Podziemnym Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym z okupowanych krajów. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja, to przykłady owego drugiego życia, które kształtowało i hartowało wielu Polaków – dodał.

- Działania Polskiego Państwa Podziemnego dowodziły ponad wszelką wątpliwość, że Polacy, mimo okupacji, mimo wojennej zawieruchy, nie poddali się i wciąż mają ducha walki o niepodległą ojczyznę - przypomniał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Dzięki odwadze i bohaterskim postawom zarówno żołnierzy jak i cywili działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego możemy mówić, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce - stwierdził.

Polskie Państwo Podziemne, jak przypomina Encyklopedia PWN, to "zespół struktur prawno-państwowych, organizacyjnych i obywatelskich, które w latach II wojny światowej miały zapewnić ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium w warunkach okupacji tego terytorium przez wrogów". PPP zostało zapoczątkowane przez konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski utworzoną 27 września 1939 r. "Ostatnią strukturą państwa podziemnego była powołana IV 1945 Delegatura Sił Zbrojnych na kraj, którą rozwiązano 6 VIII 1945" – podaje Encyklopedia PWN.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Czy przyszły Gość PortElu też uczestniczył?
Kat_Na_Idiotów (2022.09.27)

info

2  
  0
czy ci mówcy nie mogliby brać przykładu z pana Opaczewskiego, który potrafi wypowiedzieć się bez czerwonych okładek z poprzedniego roku, ich nie da się słuchać
Sztampa (2022.09.27)

info

7  
  5
Zdjęcie nr.9 Fajne przedszkolaki z przedszkola nr.15 ze swoimi Paniami.
(2022.09.27)

info

5  
  0
W okresie okupacji na ziemiach polskich ruch oporu był zróżnicowany i istniały liczne ugrupowania działające samodzielnie. Do struktury dziś nazywanego Podziemnego Państwa Polskiego, a nazwa ta została ostatecznie używana po 1989 roku, przystąpiło 8 organizacji podziemnych funkcjonujących do 1941 roku poza tą strukturą. Ponadto do 1942 roku istniało 15 ugrupowań związanych z organizacjami socjalistycznymi i syndykalistycznymi, a do czasu powstania PPR i GL/AL funkcjonowało 11 ugrupowań podziemnych odwołujących się do ruchu komunistycznego i robotniczego. Praktycznie do końca wojny działało niezależnie 9 organizacji ruchu oporu związanego z partiami narodowymi i skrajną prawicą. Także trudno jest uznać istnienie jednolitego państwa podziemnego. Należy też pamiętać, że do 1943 roku aktywnie uczestniczyło w ruchu oporu około 15 do 20 % Polaków, a pod koniec okupacji wskaźnik ten nie przekraczał 45%. Przykładowo Armia Krajowa, wcześniej jako Związek Walki Zbrojnej w latach 1941 do lipca 1943 na 100% swoich akcji ponad 60% z nich było wymierzone w obywateli Polskich kolaborujących z okupantem. Skala kolaboracji była duża, a z dokumentow archiwalnych dotyczących władzy okupacyjnej wynika, że średnio miesięcznie Gestapo i Policja otrzymywały od Polaków około 600 donosów na swoich rodaków.
V to V. (2022.09.27)
Juz przestancie męczyć, dukac, stukać i pukać! Ten obraz staje się nie do zniesienia dla oczu i ucha!
(2022.09.27)

info

3  
  1
kosecka - czy Ty babo nie masz wstydu i wszędzie musisz się wpier... ć ????
(2022.09.27)
Tyle tej niepodległości zostało, co w publicznum sraczu papieru, albo tyle co kasy u Rostoskiego dla emerytów, - nie ma I nie będzie, jak by ktoś zapomniał, pandemia, kryzys ją spowodowany, wojna -, przywódcy albo raczej przy wódce robią z nami co chcą, popełniają wielkie gospodarcze błędy, winę przerzucają na innych, oto ta nasza wolność I niepodległość, jeszcze tylko patrzeć jak nam zamkną granicę I wolność bedzie zapuszkowana-... ukochany kraj, umiłowany kraj z poważaniem.... życzę 5 - ciu ton węgla na zimę
Lord Koks (2022.09.27)
Zostawcie juz przeszlisc i zajmijcie się terazniejszoscią i przyszłością! Wiecznie skanseny i pomniki! Ilez mozna! !
(2022.09.27)

info

4  
  3
@V to V. - Nic się nie zmieniło. Kapują. Kablują. Polak Polakowi oko wydłubie za poglądy.
(2022.09.27)
@Lord Koks - Ja mam kaloryfery to w nosie mam węgiel.
(2022.09.27)