Kajakiem po Kumieli

29
01.04.2022
Kajakiem po Kumieli
Rzeką Kumielą popłyniemy kajakiem (fot. Anna Dembińska)
Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, na Kumieli planowana jest budowa infrastruktury mającej umożliwić spływy kajakowe. Szacunkowy koszt - 25 mln zł.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę turystyczną, to rzeka Kumiela jest zaniedbana. Niedługo ma się to zmienić. Na rzece Kumieli ma powstać infrastruktura służąca do spływów kajakowych. W okolicy Mostka Elewów (który ma być wkrótce odbudowany) planowane jest zbudowanie przystani oraz miejsca do biwakowania: wiaty do odpoczynku, ławostołów, a także toalety i stojaków na sprzęt. Obecnie w ratuszu opracowywany jest wniosek do tzw. „funduszy norweskich“ dotyczących naprawy mostka oraz budowy przystani.

Kolejną inwestycją ma być zbudowanie w Parku Dolinka infrastruktury umożliwiającej ominięcie przez kajakarzy kaskad na rzece. W tym celu prawdopodobnie powstaną miejsca do slipowania oraz rynienki ułatwiające przeciąganie kajaków po twardym gruncie. W tym przypadku pojawia się ogromna trudność: na inwestycję musi zgodzić się Komisja Europejska, gdyż w zrewitalizowanym Parku Dolinka przez 5 lat nie można wprowadzać zmian ze względu na to, że inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.

Podobne (ale mniejsze urządzenia) mają stanąć przy innych miejscach, gdzie pływanie kajakiem może sprawiać trudność. Można domniemywać, że takie miejsca zostaną wytypowane we współpracy z lokalnym środowiskiem kajakarskim. Planowana jest także budowa urządzeń spiętrzających wodę. To jednak nie wszystko. Część szlaku ma przebiegać przez zrewitalizowany Basen Miejski, którego część ma zostać przystosowana do rekreacyjnego korzystania z małych łódek żaglowych typu Omega lub kajaków, kanadyjek.

Szacowany koszt to ok. 25 mln. Elementem kluczowym będzie pozyskanie środków zewnętrznych w wysokości minimum 20 mln zł. W perspektywie unijnej na lata 2021 - 27 jest przygotowany program mający na celu wsparcie inwestycji turystycznych. Urzędnicy ostrożnie szacują, że inwestycja mogłaby być przeprowadzona w przyszłej kadencji Rady Miasta (lata 2023-2028). Jeszcze w tym roku inwestycja ma zostać wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta.

To jednak dopiero pierwszy etap. Drugim etapem (szacowany termin wykonania lata 2028-2033) jest udrożnienie i przystosowanie do żeglugi kajakowej Miejskiej Fosy. Docelowo ma tam powstać tor treningowy dla kajakarzy, którzy nie musieliby wówczas pływać do jeziora Druzno.

Ten artykuł był oczywiście naszym primaaprilisowym żartem.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Niech ten chłop zagospodaruje porządnie stary basen, a nie snuje wizje i prezentuje opowieści dziwnej treści. Czy ktoś to przemyślał, ktoś to jeszcze ogarnia?
W(f)spaniale (2022.04.01)
@W(f)spaniale - Wyluzuj... prima aprilis. Ale z tym basenem masz rację.
(2022.04.01)
Prima.....
Asiek (2022.04.01)

info

26  
  1
Jak nazwiemy ten szlak? Im. Prima Aprilisa czy po polsku Pierwszego Kwietnia?
Bsp (2022.04.01)

info

18  
  1
Smutne to trochę że żart prima przybiera formę niedosięgnionej przyszłości w tym mieście
Seller (2022.04.01)

info

18  
  0
Chętnie popłynę z moim borsukiem jak się znajdzie
Jeleń (2022.04.01)
@Jeleń - Zamilcz idioto.
(2022.04.01)
A nie dałoby się zrobić dostępu do morza? Z taką fajną, szeroką, piaszczystą plażą. Albo kamienistą. Albo dwie plaże - do wyboru.
(2022.04.01)

info

5  
  0
Prima czy nie prima ale pomysł dobry na spływ kajakowy
R.M. (2022.04.01)

info

9  
  1
Super pomysl
(2022.04.01)

info

3  
  2