Kostnica gotycka . (Bystrze.)
Fot. SelenaGomez
Ocena Czyteln. 3,4/55
A moim zdaniem...

A moim zdaniem...

ja bym podszedł bliżej. .. .szkoda, że drzewa jeszcze nie zakwitły
fotoplay (2016.04.04)
Tu chciałbym delikatnie sprostować tytuł, który autor raczył umieścić pod swoim zdjęciem. Ta budowla nie jest kostnicą lecz nazywana jest ossuarium. Jest to niewątpliwie mała budowla i celem jej nie jest (jak w przypadku kostnicy) przetrzymywanie zwłok po śmierci do momentu pochówku ale celem ossuarium jest przechowywane szczątków (kości) wydobywanych podczas kopania nowych grobów. Dokładnie taki był cel tej budowli. Nie wiem czy autor zdjęcia zaglądał do wnętrza budowli. Ja byłem tam wielokrotnie. Wewnątrz rzeczywiście jest troszkę ludzkich kości. Dwa lata temu, pomiędzy kilkoma piszczelami zauważyłem (niestety) butelkę po winie. Z prawej strony budowli znajduje się kilka (zniszczonych) protestanckich nagrobków. Miejsce warte odwiedzenia. Jadąc dalej w kierunki wsi po lewej stoi piękny podcień. A jadąc jeszcze dalej można zwiedzić skromny gotycki kościół w Mątowach Wielkich. Kto para się historią to Mątowy kojarzą mu się ze św. Dorotą. A co dalej działo się z Dorotą to trzeba pojechać do Kwidzyna. Miałem przyjemność zwiedzania katedry kwidzyńskiej (od katakumb po dach) z panem przewodnikiem (tylko do mojej dyspozycji). Cudo. Pozdrawiam autora.
CESTAW1 (2016.04.04)
Autor był i zaglądał. Chatę podcieniową też widział.
Skoro autor tam był to przy nekropolii stoi tablica 2m/1m i tam pisze, że to nie kostnica tylko ossuarium. Tak ciężko przeczytać?
zwiedzadżciekawychmiejsc (2016.04.10)
Tak się zastanawiam dlaczego autor dałeś mi łapkę w dół. Byłem nie dawno na tej nekropolii. Nie miałem aparatu ale przy drodze z lewej strony zauważyłem ogromną tablicę. Wymiary tej tablicy są mniej więcej takie jak podałem. Na tej tablicy oprócz zdjęcia ossuarium jest dosyć długa nota dotycząca historii cmentarza. Jest tam dokładnie opisane przeznaczenie ossuarium. Ja zawsze odwiedzając takie miejsca staram się korzystać z informacji napisanych na tablicach przy podobnego rodzaju obiektach np. w Stogach Malborskich. Tam czytając tablice informacyjne dowiesz się o rodzajach nagrobków oraz o symbolach nagrobnych takich jak "motyl", "makówka", "kotwica", "bluszcz", "trzy gwiazdy", "wąż", lub "klepsydra" która np. symbolizuje czas, wieczność, często uskrzydlona lub w okręgu, pierścieniu, czasami otoczona wężem połykającym ogień. Pozdrawiam. Przepraszam, że kogoś uraziłem.
zwiedzadżciekawychmiejsc (2016.04.12)
A moim zdaniem to zdjęcie jest krzywe :)
Zamelduj koniowi.
Leci w lewo ewidentnie
lecisz w lewo? o z pewnością zdjęcie nie leci
Leci czy nie, do kosza.
(2016.04.26)
Dodaj zdjęcie Laureaci konkursu Fotka miesiąca