UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Pan Lu napisał: {1} Do pana erg. - młody człowieku, w Wielkopolsce na Wilusia "suchą rączkę" … w dobrych domach wychowywano, że nie należy naigrywać się z ułomności bliźniego – ale rękę Kaysera schowaną w kieszeń marynarki widać na wielu zdjęciach – z naszej okolicy na zdjęciu po polowaniu w lasach k. Prökelwitz / Prakwice, na zaproszenie Richarda zu Dohna-Schlobitten w 1910 r. {2} Do pana erg. - młody człowieku … to duży komplement i miło go usłyszeć, ale czy wnuczek to pojmie? {3} Antypolskimi mowami - choćby ta wygłoszona latem bodaj 1902 lub 1910 r. w Malborku … chodzi tu Panu pewnie o ten pobyt, z którego do dzisiaj pozostały specjalne ankry mocujące czerwone dywany na schodach prowadzących do Hochmeister-Palast? {4} Propagandowe pocztówki m. in. tę szeroko znaną z Naszym Majestatem wsiadającym do elbląskiego tramwaju na Placu Dworcowym … Ta pocztówka była na ubiegłorocznym tramwaju na Starym Rynku, chociaż nie było literalnie tego co powiedział Kayser do konduktora: Herr Schaffner, Fahren Sie zur Stadt? Ja, - ich brauche zum Geheimrat Ziese. {5} Odnośnie „ weimarskiej tytulatury” – Panie Lu jak będzie Pan w Kadynach, proszę zerknąć do „ Kayser Wilhelm II Ecke” w hotelu Kadyny Country Club. Ale dyskusja jest ciekawa.

erg.

Anuluj