UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
[2] – Pani Hoffman, która zorganizowała specjalne przedstawienie 14 stycznia 1915 r. na rzecz DRK to Berta Hoffmann - właścicielka kina „ Film-Eck-Palast” przy Innerer Mühlendamm 1 (1 Maja). Pierwotnie tym kinie do filmów niemych przygrywała kapela Orloffa Höpnera. Po modernizacji było później najnowocześniejszym kinem w Elblągu – obliczonym dla 650 widzów. Miało specjalny system wentylacyjny w suficie. Nowoczesnym – po 1929 r. było także kino „ Lichtspielhaus” przy ul. Rzeźniczej 9,właściciel Robert Hoffmann - pionier elbląskiego kina. Przy rozbudowie tego kina od Rzeźniczej w kierunku ul. Św. Ducha, zlikwidowano stojący tam dystrybutor paliwowy oraz sklep z olejami i smarami. W 2005 r. podczas gruntownego remontu Urzędu Miejskiego znaleziono tam bilet wejściowy, II-giej rangi do „ Lichstpielhaus” przy Rzeźniczej 9,ze stemplem Nadburmistrza Elbląga. Przy nie istniejącej już Ziegelscheunstraße (obecnie częściowo ul. Teatralna) było niemieckie kino „ Orzeł” (Adler-Lichtspiele). W tym kinie przed 1939 r. wyświetlano film „ W blasku słońca” , w którym w roli głównej występował Jan Kiepura – popularny „ chłopak z Sosnowca” .
erg.